Emekliye Zam Geliyor!

Enflasyonda ki artış sebebi ile milyonlarca emekli maaşlara yapılacak zammı beklemeye başladı. Peki emekli aylıklarına ne kadar bir zam yapılacak? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Emekliye Zam Geliyor!

Enflasyon artışı ile birlikte milyonlarca emeklinin gözü maaşlara gelecek olan zamma çevrildi. Milyonlarca emekli enflasyon artışı ile birlikte emeklilerin maaşlarına ne kadarlık bir zam yapılacağını merak ediliyor. 9 milyona yakın SSK ve Bağkur emeklisi Temmuz ayı zamlarını almaya başladı. Yüzde 9.17 zam oranlı olarak maaşlar ödeme tarihlerinde emeklilerin hesaplarına yatırılmaya başlandı. Peki detaylarda neler var?

İŞTE DETAYLAR

Emeklilerin bir sonraki zam tarihi ise Ocak ayı. Beklenti anketi sonucunda bu zamla ilgili de ip uçları ortaya çıkmaya başladı. Anketin sonucunda cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13.88 olarak çıktı bu tahminin gerçekleşmesi durumunda enflasyon yılın ikinci yarısında yüzde 4.31 olmuş olacak. Bu da SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 4.31 oranında zam geleceği anlamına geliyor. Temmuzda maaşları 85,79 ile 410,93 lira arasında yükselen SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yeni Zam 44.02 ile 210,87 lira arasında gelir artışı getirecek. En düşük emekli aylığı bin 21 lira 39 kuruştan bin 65 lira 41 kuruşa, en yüksek maaş da 4 bin 892 lira 19 kuruştan 5 bin 103 lira 4 kuruşa çıkacak. Anket tahminlerinin gerçekleşmesi durumunda memurlara ve memur emeklilerine Temmuzdaki gibi ocakta da enflasyon farkı çıkacak. Yüzde 4.31'lik tahmin gerçekleşirse memur ve memur emeklilerine yüzde 4'lük zamma ilaveten yüzde 0.81 fark oluşmuş olacak. Bu da memur emeklilerinin maaşına 103,4 lira ile 634,9 lira arasında zam getirecek.

YORUM EKLE