Emeklilerin Maaşını Artıracak Yeni Kazanç Müjdesi !

Emeklilerin maaşlarını artıracak yeni kazanç yöntemleri geldi.Beklenen İntibak yasasının çok yakında faaliyete geçeceği açıklandı. Ayrıca emeklilere bayram ikramiyeleri de ödenecek.

Emeklilerin Maaşını Artıracak Yeni Kazanç Müjdesi !

Emekli insanlar bir yıl içerisinde promosyon, ikramiye, intibak zammı birçok gelir elde etmektedir. Peki, bu sene içinde emeklileri ne gibi ek gelirler bekliyor. Milyonlarca emekli olan kişi tarafından beklenen Temmuz ayı içerisinde emeklilerin maaşında ne gibi değişikler olacak?

2020 yılının başında SGK ve Bağ-Kur emeklileri zamlarını almışlardı. Bunun yanında Ramazan Bayramında promosyonlarını erken alan emekliler Kurban Bayramı içinde bir miktar bayram ikramiyesi alacaklar. Emeklileri temmuz ayında bir de zam bekleniyor. Bu kapsamda Türkiye emekliler Derneği Başkanlar Kurulu (TÜED) emeklilerin maaşlarında iyileştirme olmasını sağlamak için bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler sonucunda bazı istekler masaya yatırıldı. İyileştirme önerileri arasında promosyon, ek ödeme ve ikramiye gibi ödemelerin zamlanması gibi konular var. TÜED’in talepleri şöyle:

  • 2000 yılından itibaren emekli olmuş kişiler için intibaklar tekrar gözden geçirilsin.
  • Maaşlara yansıtılan ek ödemelerde artış olsun. Bu oranlar %4 ya da 5 değil %9 ya da 10 olarak yapılsın.
  • Bayramlarda yapılan ikramiye ödemeleri zamanın yaşam şartlarına göre düzenlensin ve düzenli olarak güncellensin. Enflasyon ile doğru orantıda yapılan ikramiye ödemeleri gerçekleşsin.
  • Çalışan kişilere yapılan aile yardımı, emeklilik hakkı kazanan kişilere de ödensin.
  • Emekli kişilere sağlık konusunda katkı payı ödetilmesin.
  • Maaşlara belirli oranlarla zam yapılmasın, belirli ücretler ile zam gelsin.

İntibak Eşitliği Geliyor!

TÜED’in başında bulunan Kazım Ergün gazetecilere, intibak eşitliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. 2000 yılının sonrası ve öncesinde emeklilik hakkı kazanan kişiler arasında maaş farkı olduğunu belirtti. 2000 yılından itibaren emeklilik hakkı alan kişilere, intibak ile eşitlik sağlanmasını öngördüklerini ifade etti. Aynı zamanda maaşlara gelen intibak zammı minimum olarak 55 TL şeklinde belirlenmekte olup farklı koşullarda bu miktar 355 TL’ye kadar yükselebileceğini belirtti.

Emekli kişilerin bir diğer merak konusu da Kurban bayramında herhangi bir ikramiye olacak mı? Eğer olacaksa ikramiyenin ne zaman yatırılacağı emekliler tarafından merak edilmektedir. Kurban Bayramı 31 Temmuzda olacağından 27-30 Temmuz arasında 1000 liralık ikramiyenin yatırılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 10:45
YORUM EKLE