Devletten Fakir Ailelere, Yakacak ve Nakit Para Yardımı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Çalışamayan ya da dar gelirli ailelerin kışı rahat geçirebilmesi için devletten yakacak ve maddi yardım geliyor.Engelli,çocuk sahibi olan aileler başvuru da bulunabilecekler.

Devletten Fakir Ailelere, Yakacak ve Nakit Para Yardımı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Çalışmayan, dar gelirli vatandaşların özellikle soğuk kış günlerini rahat bir şekilde atlatmaları için devlet destekleri sürüyor. Bu destekler arasında nakit yardımından yakacak yardımına kadar birçok kalemde yapılmaktadır. Peki bu yardımlardan kimler yararlanabiliyor, başvuruları nereye yapmak gerekiyor, işte detaylar.

Hangi Ödemeler Yapılıyor?

Dar gelirli, fakir vatandaşlara barınma için 317 TL, çocuk sağlığı için ayrı ayrı 20 TL, yakacak yardımı kapsamında 500 kilo kömür (ya da duruma göre daha fazla), eşi vefat eden kadınlar için dul maaşı almaması durumunda 250 TL, engelli raporunun olması durumunda 2 bin 22 TL yardım ve ağır engelli ise bin 305 TL bakım maaşı, evde 65 yaş üzeri bireylerin olması durumunda 601 TL, üniversitede okuyan çocuğu varsa burs, yeni evlenecekler için ise çeyiz parası için 15 bin TL destek (bazı durumlarda) ödeme yapılmaktadır.

Başvuru Şartları Neler?

Özellikle sayılan kalemlerin hepsi bireylere tek seferde sağlanamamakta olup sadece bazı durumları sağlayan bireylere yukarıda yer alan kalemlerde ödeme yapılmaktadır. Fakat 2 bin TL maaş alan bir aile için evde bakım maaşının aynı zamanda alınması mümkün olup 65 yaş üzeri bireyler için aileye sürekli maaş zammı ile ödemeler için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili yardımlar için ikamet edilen ilçedeki Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmak gerekmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Blue 508
Blue 508 - 2 yıl Önce

Yalandır devlet ölse yapmaz yaparsada zor içinde bir sebep ara yokuşa sürer

Kamil ozbakici
Kamil ozbakici - 2 yıl Önce

Nakdi yardım başvuru olmuyor

Ahmet güngör
Ahmet güngör - 2 yıl Önce

Bizim sosyal guvrncimiz yok korana virüsü cikti çıkalı calisamiyoruz mağdur olduğum için yaşıl kart yok evime bakmaya zorlanıyorum ama yardim olacak insan yok annem diyaliz hastası yürüyemiyor ama haberlere cikan yardim diyorlr ama yardim eden yok

Devrim
Devrim - 2 yıl Önce

Bizde yardım istiyoruz sigortasızız biz kiracıyız rica sizden yardım işsiziz iptal oldu eşimin işi çekçekle karton topluyordu iptal olunca mağdursuz yardım

Hayriye
Hayriye - 2 yıl Önce

Üç çocuğum var iki si okuyor evim liradır Sizden yardım bekliyorum

Fatma
Fatma - 2 yıl Önce

Yardımmmm istiyorummmmm

Nermin dikil
Nermin dikil - 2 yıl Önce

Ben 4 cocuk annesiyim esim calismiyor kiramı 2 kırayı ödeyemedim en küçüğü 1 yasında ve onun buyuğü 9 yasında acil yardımlarınızı bekliyorum cocukların ihtiyaç larını karşilayamıyorum mama bez erzak kıyafet kira ben seker tansiyon kolosturol ulser ve gözümde kayma var belimde bel fıtığı var lütfen destek verin acil yardım bekliyoruz lütfen Allah rızası için lutfen yardım edin

Mustafa Yaşar
Mustafa Yaşar - 2 yıl Önce

Yardım ihtiyaç var