Çin’in Dev Şirketi İflas Bayrağını Çekti

Çin dünyanın en büyük 2. Ekonomisi olarak biliniyor. Çin’de bir il yaşandı. En büyük ekonomiye sahip olan Çin’in enerji şirketi Tianwei iflas bayrağını çekti. İlk defa Çin’de bir devlet şirketi temerrüte düştü. İşte ayrıntılar…

Çin’in Dev Şirketi İflas Bayrağını Çekti

Çin’in Dev Şirketi İflas Bayrağını Çekti

Çin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Çin’in devlet şirketlerinden biri ilk defa iflasın eşiğine geldi. Çin’in enerji şirketi Tianwei temerrüte düştü. Sabah saatlerinde şirketten yapılan açıklamada bugüne yapması gereken bono faizi ödemesini yerine getirmek için yeterli fon bulamadığını ve ödeme yapıp yapamayacağının belirsiz olduğunu söyledi. 2011 yılında şirket tarafından ihraç edilen 1.5 milyon yuanlık bono için hala faiz ödemesi yapmaya devam ediyordu. Şirket bu ödeme için bu gün de 85.5 milyon yuan ödeme yapacaktı. Ancak sabah saatlerinde gelen açıklama bu ödemenin yapılamayacağı yönünde oldu. Son günlerde Çin’de iki özel şirket iflas etmişti. Çinli taahhüt firması Kaisa Group ve teknoloji şirketi Cloud Live'nin ardından Tianwei iflas eden üçüncü şirket oldu.

 

Araştırma merkezi Haitong Securities tarafından derlenen verilerin de işaret ettiği Çin'de şirketler tarafından ödenmemiş senetlerin yüzde 91'i hükümet destekli şirketlerden gelirken yanlızca yüzde 6'sı özel sermayeli şirketlerden satılıyor. Geçtiğimiz hafta Eski Merkez Bankası Başkanı Yu Yongding hafta China Daily'de bir yazı yazarak Çin’in dünyanın en yüksek özel sektör borcuna sahip olduğunu belirtti. Haziran ayında Standard & Poor's’ta yayınlanan bir raporda da Çin'deki şirketlerin 2013 sonu itibariyle borcu 14.2 trilyon dolarla ilk sıraya oturduğunu yazmıştı. Bu rakamlarla Çin, 13.1 trilyon dolar borcu olan ABD de dahil bütün ülkelerin önüne geçmiş oldu. Çin’in ilk defa bir devlet şirketi bu gün iflasını açıklamış oldu.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE