Çalışmayan Annelere Devletten Aylık Düzenli Maaş İmkanı!

Çalışmayan annelere devlet her ay düzenli maaş imkanı sunuyor. Peki İŞKUR tarafından sunulan kadınlara destek başvurusu nasıl yapılacak? Başvuru şartları neler?

Çalışmayan Annelere Devletten Aylık Düzenli Maaş İmkanı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal devlet gereği işsiz kalan, çalışamayan anneler için devlet desteği sunuyor. Annelere verilen ödemeler, aylık düzenlik maaşlar ve ücretler neler? Öncelikle annelere doğum yapmaları halinde doğum parası olarak ödeme yapılıyor.

ANNELERE VERİLEN DESTEKLER;

2020 doğum rapor parası ne kadar oldu? Yeni yıla girilmesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılacak başvurular sonucunda doğum parası adı altında ödeme yapılıyor. 15/05/2015 tarihinden sonra verilmeye başlanan doğum parası için ilk çocuk için bir kereye mahsus olarak 300 Tl, İkinci çocuk için 400 Tl üçüncü çocuk için ise 600 Tl ödeme yapılıyor.

Bağkurlu olan anneler için yapılan desteklerden bir tanesi de süt parasıdır. Buna göre doğum yapan annelere bir defalık emzirme ödeneği olarak yeni yıl için 2020 Tl ödeme yapılacak. SSK'lı anneler için birinci doğumda 2, ,kinci doğumda 4, diğe doğumlarda 6 ay yarım gün çalışma imkanı. Ayrıca engelli çocuğu olanlar için 12 ay süre ile ücretli olarak yarım gün çalışabileckeler. Bu konular ile ilgili detaylı olarak nasıl başvuru yapılabileceğini ve detayları aktaracağız.

İŞKUR’DAN DESTEK;

Diğer bir destek ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından verilmektedir. Buna göre İŞKUR iş başı eğitim programlarına katılan annelere meslekler için günlük 77,70 Kuruş ödeme yapıyor. Çalışmayan ev hanımları için hem yeni meslek edinmek hemde cep harçlığı için önemli bir destek olmakta. Buna göre aylık hesaplandığında 2.331 Tl ödeme yapıyor. Sanayi iş alanlarındaki en az 2 çocuğu olanlar için aylık 400 Tl destek veriliyor.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Songül
Songül - 3 yıl Önce

Eşim ceza evinde üç buçuk aylık bebegim var hiçbir gelirim yok bebegim küçük bakacak kimse yok calısamıyorumda lütfen destek olun kiramı kac aydır ödeyemedim faturalarım duruyor zor durumdayım Allah rızası için bana yardımcı olursanız sevinirim [email protected]

Zeynep
Zeynep - 1 yıl Önce

Benim 1yasinda oğlum var calismiyorum oğluma bakıyorum banada yardım edin lütfen