Büyük Plaka Vurgunu

Hükümetin yolsuzluk ve kaçakçılığa karşı aldığı önlemler sonuç verdi. Büyük plaka vurgunu ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…

Büyük Plaka Vurgunu

Büyük Plaka Vurgunu

Geçtiğimiz günler de Bulgaristan Türk sınırındaki 25 yıllık sigara kaçakçılığı ağını bastırdı. Burada plakaları değiştirilen TIR'lar sayesinde aylık 16 milyon euro vurgun yapıldığı anlaşıldı. Kasım ayında urulan Bulgaristana geçen yeni hükümet yolsuzluk ve Kaçakçılığa karşı aldığı önlemler düzeninde tarihinin en büyük sigara kaçakçılığı şebekesini ele geçirdi. Bu sınırdaki tampon bölgede plakaları değiştirilen TIR'lar sayesinde aylık 16 milyon euro vurgun yapıldığı belirlendi. Bir ayda 80 TIR'ın kullanıldığı kaçakçılık şebekesinin liderinin ise Bulgar gizli servisi üyesi olduğu tespit edildi. Bu habere istinaden Bulgard 168 Chasa gazetesinin haberine göre şebekenin lideri Nikolay Dmitrov Nikolov ya da bilinen adıyla sigara kaçakçılığının kralı Pascal olduğu yazıldı ve Pascal'ın Türkiye üzerinden yapılan sigara kaçakçılığını 25 yıldan beri sürdürdüğü ve bu yoldan milyar doların üzerinde kazanç sağladığını belirlendi.

Yapılan haberde Türkiye üzerinden kaçakçılık detaylı bir şekilde dile getirildi. Habere göre Ukrayna'daki fabrikalarda üretilen Çin menşeili sigaralar gemi yoluyla boğazları geçerek Mersin limanına taşıyordu. Sonra da buradan Bulgar ve Türk plakalı TIR'lara yüklenen sigaralar resmi evraklarla birlikte Bulgaristan'a gönderiliyor. Ülkemizde yani Türk topraklarında tüm evraklar yasal olduğu için dokunulamayan sigara yüklü TIR'lar Edirne'ye kadar geldikten sonra Kapıkule Sınırı'ndan Bulgaristan'a giriş yapabiliyordu. Bulgar tarafına geçtiğinde ise TIR'ın plakaları Bulgar gümrük yetkilisi tarafından değişime uğruyordu. Tabi kameraların olmadığı bölümde yapılan bu plaka değişim operasyonundan sonra TIR da bulgaristan'a transit geçiş için gidiyordu. Tır'lar kontrolden geçmeden sigara yüklü bir şekilde daha sonra bir otomobilin eskortluğunda Bulgaristan'a girerek yok oluyordu. Ülkemizden son 1 yıl içinde 150 ila 160 sigara yüklü TIR'ın Bulgaristan'a giriş yaptığı tespit edildi. Yazılan habere göre ortadan kaybolan Tırlar Bulgaristan'ın Filibe kentine giderek burada yükünü boşaltıyordu. Ayrıca haber de Türk hükümetinin defalarca kaçakçılık yapılan TIR'ların plakalarını Bulgar makamlarına ilettiği ama bu uyarı evraklarının rüşvet alan görevliler tarafından imha edildiği açıklandı. Bizim ülkemizde ki Türk yetkililerinde kaçaklığa yardım eden Bulgar görevlilerinin fotoğraflarını yoladıkdan sonra operasyon için tamam dendiği açıklandı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE