Bu Hafta Altın Fiyatları

Doların önlenemez yükselişi altın yatırımcılarının da yüzünü güldürdü. ABD'de faiz beklentileri ile birlikte doların görünümüne odaklanmaları sonrası altın fiyatları da 1,200 dolar fiyatlarında seyretmeye başladı.

Bu Hafta Altın Fiyatları

Bu Hafta Altın Fiyatları

Fed yetkililerinin 2006'dan bu yana yapacakları ilk faiz artırımının zamanlaması konusunda bölündükleri bir ortamda altın yatırımcıları da rotayı dola çevirdi. Altın onsu da bundan etkilenerek, 1,200 dolar seviyelerinde seyretmeye başladı.

Dün günü 1,198.88 dolar civarında kapatan spot altın, bu gün 1,200.89 dolara yükseldi. Son üç Günde ilk defa değer kaybeden altın, Pazartesi günü yüzde 0.7 gerilemişti. Pazartesi günü üç haftanın en üst seviyesine çıkan Bloomberg Dolar Spot Endeksi ani bir düşüşle yüzde 0.2 geriledi. Altın yatırımcıları Fed'in faiz artırımına ne zaman gideceğini belirleyebilmek için ekonomik verileri takip ediyor. Mart ayında ABD'de tarım dışı istihdam bir yılı aşkın sürenin en yavaş büyümesini gösterirken son 1 ayda işsizlik başvuruları 15 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Altın ABD dolarındaki harekete bağımlı kalacak diyen Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, Muhtemelen 1,200 dolar ile 1,150 dolar arasındaki bölge civarında volatilite göreceğiz diyerek altının durumunu özetledi.

Geçen ay toplantı yapan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) sıfır seviyesi yakınındaki faizin ne zaman yükseltilmeye başlayacağı konusunda fikir ayrılıklarına düşüyor. Bazı Fed yetkilileri 17-18 Mart toplantısının tutanaklarına göre para politikasında normalleşmenin Haziran ayında başlatılmasını istiyor. Fed yetkililerinin diğerleri ise faiz artırımın daha sonra yapılmasının uygun olacağı yönünde görüş bildiriyor. Bu durum da altına olan ilgiyi azaltıyor. Çünkü altın genellikle faiz artışı ile yatırımcısına kazandırıyor.

Altının ABD hisse senetlerindeki düşüşün ardından destek bulabileceği ifadeleri ise HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel tarafından verilen bilgilendirme notunda ortaya çıkıyor. Genellikle altın hisse senetleri ile yatırımcı sermayesini çekebilmek için bir mücadeleye giriyor.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE