Bin TL Altında Emekli Maaşı Alanlar için Açıklama!

Son zamanlarda gündemde yer alan 1000 TL altı emekli maaşı alanlar gündeme geldi. CHP lideri ile Cumhurbaşkanı arasındaki polemik devam ediyor.Detaylar haberde.

Bin TL Altında Emekli Maaşı Alanlar için Açıklama!

Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konularda bin TL ve daha altında emekli maaşı alan vatandaşlar olup konu ile ilgili olarak hem muhalefet hem de iktidar partisinden farklı açıklamalar art arda geldi. Muhalefet tarafından bin TL ve altında emekli maaşı alanların olduğu ifade edilirken iktidar cephesinden ise bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ifade edilmişti. Buna göre konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç koydu. Kılıç duruma netlik kazandırdı.

“847 Bin Kişi Var”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz grup toplantısında bin TL ve daha az emekli maaşı alanların 847 bin 643 kişinin olduğu iddiasında bulunurken Erdoğan ise "Buradan, tıpkı bir ana sınıfı öğrencisine anlatır gibi tekrarlıyorum, Türkiye'de bin liranın altında emekli maaşı alan yoktur Bay Kemal. Kılıçdaroğlu, kendi SSK Genel Müdürlüğü döneminde takılıp kalmış olabilir. Kendi döneminde bırakınız bin lirayı, 60 lira emekli maaşı alanlar bulunuyordu. Bay Kemal, sen hala oradasın. Gel, gel buralara bir gel” şeklinde cevap vermişti.

Cem Kılıç Açıkladı

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç tarafından yapılan açıklamada Bir taban aylığı bağlamında, bin liranın altında emekli aylığı bulunmuyor. Bu kesin, bunu söyleyebiliriz" ifadelerine yer verilirken bin TL altında maaş alanın bulunmadığı ifade edildi.

Kılıç ayrıca "Kişiye babasından ölüm aylığı, halk arasında bilinen adıyla yetim aylığı, bağlanabilir; eşine bağlanabilir. Eşe yüzde 50, çocuğa yüzde 25 bağlandığı için bu rakamın altına düşebilir. Ama ilk tahsiste emekli aylığı bağlanmasında bin lira sınırdır. Bin liranın altında emekli aylığı bulunmuyor” şeklindeki açıklaması ile konuya netlik kazandırdı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Görgülüer
Fatma Görgülüer - 2 yıl Önce

Eşim ölünce malulen emekli oldum ve maaşım bin liranın altında. Düşük maaş alan benim gibi çok kişi var

Murat YILMAZ
Murat YILMAZ - 2 yıl Önce

Bin liranın altında sgk ayligi alıyor annem yeni bağlandı ayligi BABAM vefat etti ve 53 bin borcu çıktı sgk ya yatırdık 750 lira aliyo yaptırdığım 5e vereydim eline daha iyiydi

Ramazan gecili
Ramazan gecili - 2 yıl Önce

Ya utanılacak bir yazı bı ulkede egerki hala 1000 lira maaştan bahsediliyorsa insanlar aç demekk ozaman bu ülkeyi yönetenler sadece bir sy bu parayla yaşasınlar görelim
Yazık bunu manşet etmeniz bile ayıp zam diye

Denizci.
Denizci. - 2 yıl Önce

Valla benim annem.aliyir 850 tl emekli maaşı nasıl yokmuş var iste

Gülümser Türksoy
Gülümser Türksoy - 2 yıl Önce

3 11 1957 doum mutfak calışan Emekli ne zaman olacak 4000600 gün var 2001sen sigorta başlangıc

Yılmaz1
Yılmaz1 - 2 yıl Önce

Kimse hikaye anlatmasın. Benim kardeşime ssk dan 850 tl maaş bağlandı. Bağ kur dan 630 tl bağlanan da gördüm.

Emre
Emre - 2 yıl Önce

Sanırım bazılarının Türkiye gerçeklerinden haberleri yok. Yaklaşık 1 yıl önce malulen emekliolan bir yakınım bin TL nin altında maaş alıyor. Bu ne peki ? Konunun neresi net ?

Arzu bozak
Arzu bozak - 2 yıl Önce

Temizlik görevlisi