Bankacılık Sektöründe Kadınlar Erkeklerden Önde

Bu senenin ilk çeyreği itibarıyla bankacılık sektöründe kadın çalışan oranı da yüzde 52 ile erkeklerin önüne geçti. Bankacılık sektörü ve bu konuyla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olmak için haberimizin devamını incelemeniz yeterli..

Bankacılık Sektöründe Kadınlar Erkeklerden Önde

Bankacılık Sektöründe Kadınlar Erkeklerden Önde

Bankalar Birliği TBB 2015 yılı birinci çeyrek Ocak-Mart Türkiye'de Bankacılık Sistemi Banka Şube ve Personel Bilgileri'ni açığa kavuşturdu. Yapılan açıklamaya göre bankacılık sisteminde Ocak-Mart 2015 döneminde faaliyet gösteren banka sayısı 51 mevduat bankaları sayısı 34 kalkınma ve yatırım bankaları sayısı 13 ve katılım bankaları sayısı 4'e arttı. Bu senenin ilk çeyreği itibariyle mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı Ekim Aralık 2014 dönemine göre 13 adet geçen yılın aynı dönemine göre 181 adet artarak 11 bin 236' ulaştı. Bu alanda mevduat bankalarından 3 tanesi kamu sermayeli 11 tanesi özel sermayeli ve 19 tanesi yabancı sermayeli banka olarak değişti. Ayrıca Taib Yatırım Bank AŞ' nin ticari ünvanı 6 Mart 2015 tarihinde Pasha Yatırım Bankası AŞ olarak düzenlendi. 2015 Ocak Mart döneminde şube sayısı 2014 yılsonuna göre kamusal sermayeli mevduat bankalarında 29 adet artarken özel sermayeli mevduat bankalarında 6 adet yabancı sermayeli mevduat bankalarında ise 10 adet düştü.

2015 Ocak Mart dönemi sonu itibariyle mevduat bankalarında banka başına ortalama şube sayısı 329 ya yükseldi. Kamusal sermayeli mevduat bankalarında bu rakam bin 176 özel sermayeli mevduat bankalarında 495 yabancı sermayeli bankalarda ise 117 olarak gerçekleşti. Kalkınma ve yatırım bankaları ile mevduat bankalarında çalışan sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 3 bin 154 kişi yüzde 1.6 oranında Aralık 2014 yılsonu rakamlarına göre 595 kişi yüzde 0.3 oranında artarak 201 bin 481 olarak yükseldi. Geçtiğimiz yılsonu rakamları ile karşılaştırıldığında çalışan sayısında özel sermayeli mevduat bankalarında 194 kişi yabancı sermayeli mevduat bankalarında 129 kişi kalkınma ve yatırım bankalarında ise 41 kişi azalırken kamusal sermayeli mevduat bankalarında 958 kişi artış oldu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE