Artık Tüketici Vekalet Ücreti Ödemeyecek

Yeni bir düznlemeyle şirketlerin ilk olarak son kullanıcı hakem heyetine gitmesini öngören karardan en çok fazla telekomünikasyon enerji ve bankacılık sektörleri etkilenmiş olacak. İşte ayrıntılar…

Artık Tüketici Vekalet Ücreti Ödemeyecek

Artık Tüketici Vekalet Ücreti Ödemeyecek

Bu konuda Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 3 bin 300 TL'nin altındaki alacaklar için Tüketici Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi açılamayacağına yönelik bir karar imzaladı. Yargıtay kararını değerlendiren Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Avukat Hakan Tokbaş Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin yasa yararına bozma kararı ile getirdiği bu içtihat şirketler ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini tekrardan düzenleme getirecek. Buna istinaden şirketler 3300 TL’nin altındaki alacakları için doğrudan icra takibi yapamayacak öncelikle Tüketici Hakem Heyetine başvurmak mecburiyetinde kalacak diye açıkladı. Avukat Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararında yepyeni bir içtihat getirmiş ve şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura ve benzeri sebeplerden doğan alacaklar bakımından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken onay görmez kararını aldı. Akabinde şirketler 3300 TL’nin altındaki fatura kredi ve benzeri alacakları için öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak alacakları hakkında karar verilmesini isteyecekler ve Tüketici Hakem Heyetinden çıkan kararı icra takibine konu alabilecekler. Durumda piyasada tüketicilerden en çok fazla alacaklı olan sektörlerden telekomünikasyon enerji ve bankacılık sektörlerini doğrudan etkileyecek ve sistemlerinin değişmesine neden olacak diye açıkladı.

Bu alınan kararı bir misal ile değerlendiren Avukat Tokbaş örneğin, telekomünikasyon kuruluşu tüketicinin gecikmiş faturasını hemen icra takibine koyabiliyor ve alacağını bu yolla öğrenebiliyordu. İcra takibine hemen geçmek ise tüketiciye ekstra vekâlet bedeli ve masraf çıkarıyordu. Şimdi ise şirket ödenmemiş faturadan doğan alacağını öncelikle Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek talep etmek mecburiyetinde olacak. Talep ise asgari 3 ile 6 ay arasında karara bağlanacak ve bu zaman belli bir süre içinde de son kullanıcı hiç bir ekstra vekâlet bedeli ve masraf yükümlülüğü ile karşı karşıya kalmayacak. Eğer son kullanıcı borcunu bu aşamada öderse ek masraf kalemlerinden kurtularak borcun tümünü yok etmiş olacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
adem balbay
adem balbay - 7 ay Önce

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararına nasıl bir yol izlenecektir.