Altın Kaybını Arttırıyor

Son üç haftanın en yükseğinden başlattığı kaybını altın giderek hızlandırıyor. Altının düşüşü hakkında detaylı bilgiler haberimizin devamında yer alıyor.

Altın Kaybını Arttırıyor

Altın Kaybını Arttırıyor

Fed'in ekonominin ilk çeyrekteki yavaşlamasının ardından altının toparlanmasının beklendiğini kaydetmesi ve bunun sonucu faizin bu yıl arttırılacağı spekülasyonunun güçlenmesi sonucu üç haftanın en yükseğinden başlattığı kaybını arttırıyor. FOMC Fed Açık Piyasa Komitesi dün yaptığı açıklamada uygun politika uyumu ile birlikte ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda devam edeceğini beklemeye devam ettiğini açıkladı. Amerika ekonomisi dün Ticaret Bakanlığı'nca açıklanan veriye göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.2 büyüme gösterdi. Bu konuda ekonomi önceki çeyrekte yüzde 2.2 genişleme gösterdi. FOMC ekonomiyi desteklemek için politika faizini 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında durdurdu. New York saati ile 06:06'da spot altın ons başına 120270 dolara yükseldi ve metal dün yüzde 0.6 gerileme yaşadı. 28 Nisan'da altın 1215.16 dolar ile 7 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Natixis SA analisti Bernard Dahdah altın piyasasında son 2 günde gerçekleşen hareketler tümüyle Fed ile ilgili piyasalar ons başına 1200 dolar seviyelerinde dolaşıyor. Bu konuda avrupa’dan gelecek haberler dışında Amerika'nın faiz artırımı görünür hale gelmediği sürece pek değişiklik olmayacaktır diye belirtti. Çok yüksek faizler yatırımcıları hisse senedi gibi daha iyi getiri beklentili varlıklara yönelmesini sağlıyor. Nisan ayında altın Fed'in 2006'dan bu yana ilk faiz artırımı için hazır olduğu beklentileri ile önceki iki ayda yüzde 7.8 kaybettikten sonra yüzde 1.7 artış meydana geldi.

Spot Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0.1 düştü ve 6 Şubat'tan bu yana en düşük seviye olan 1151.88 gördükten sonra 1163.57'ye düştü endeks ise bugün fazla değişiklik olmadı. Bazı altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar Bloomberg'in derlediği verilere göre Nisan ayında 3.1 ton arttış oldu ve spot gümüş yüzde 0.3 artış ile ons başına 16.6125 dolara geldi ve bu ay pek bir değişiklik olmadı. Yüzde 0.2 düşerek platin ons başına 1151.88 dolara geriledi ve aylık kazancını yüzde 0.9 küçülttü.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE