Altın Fiyatlarında Neler Olacak?

ABD Merkez Bankası'nın faiz arttırma terettüdünden dolayı yükseliş trendinde olan altın fiyatları 1,200 dolar civarında durduruldu. En son yükseliş Kapalıçarşı çeyrek altın fiyatlarına nasıl bir etkisi oldu? İşte ayrıntılar…

Altın Fiyatlarında Neler Olacak?

Altın Fiyatlarında Neler Olacak?

Amerika ekonomisine ilişkin karışık verilerin gelmesi ile birlikte altın Fed'in bugün başlayacak ve iki gün sürecek toplantısı öncesi yaklaşık üç ayın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından ons başına 1.200 dolar civarında yapıldı. Diğer spot altın ise dünkü seviyesi olan ons başına 1.202,15 dolardan bugün Singapur saati ile 14 48'de 1.201,14 dolara indi. Dün metal yüzde 2 ile 30 Ocaktan bu yana en hızlı çıkışını yaptı ve Altın Şanghay'da değerlendi. Pazartesi günü altın Fed'in faiz artırımı için daha uzun bir süre bekleyebileceği spekülasyonunun doları yedi haftanın en düşük seviyesine indirmesinin ardından değerlendi. Çok fazla olan faizler yatırımcıların hisse senetleri gibi daha yüksek getiri beklentisi olan varlıklara yönelmesini sağlıyor. Geçtiğimiz hafta ABD'de açıklanan verilerin işletme yatırımlarının düştüğünü ve birinci el konut satışlarının tahmin edilenden daha fazla gerilediğini göstermesinin ardından yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak olan ilk çeyrek büyüme rakamını dikkatle araştıracaklar.

Phillip Futures Pte yatırım analisti Howie Lee 2 gün sürecek FOMC toplantısı bugün ABD'de başlayacak ve para politikasına ilişkin önemli açıklama öncesi altın muhtemelen fazla hareket etmeyecek diyerek altının 1200 dolar seviyesinden fazla sapmasını beklemiyoruz diye açıkladı. Ankete göre katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre Çarşamba günü açıklanacak verinin Amerika ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 büyüdüğünü göstermesi düşünülüyor. Ekonomistlere göre ekonomi bu yıl yüzde 2,8 ile 2005'ten bu yana en hızlı büyümesini yaşayacak. Daha önceki açıklamasında Fed bu haftaki toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini kaydederken politika yapıcılar Haziran ayı için açık bir kapı bırakıldı. Açık Piyasa Komitesi Fed (FOMC) iki gün süren toplantısının ardından çarşamba günü Washington'da bir açıklama gerçekleştirecek.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE