3 Aralık Perşembe Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Altın fiyatları 6 yılın en düşüğünde çeyrek altın ne kadar oldu? 3 Aralık 2015 Perşembe inişli çıkışlı seviye takip eden altın 7 Ağustos'tan buyana en düşük seviyesini gördü.

3 Aralık Perşembe Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Altın fiyatları 6 yılın en düşüğünde çeyrek altın ne kadar oldu? 3 Aralık 2015 Perşembe inişli çıkışlı seviye takip eden altın 7 Ağustos'tan buyana en düşük seviyesini gördü.

Altının ons fiyatı,1.046,43 dolar ile yaklaşık son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Dün akşam, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının dolar talebini artırması ile düşüşe geçen altının ons fiyatı, bugün Asya piyasalarında da gerilemeye devam ederek, 5 Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesi olan 1.046,43 doları gördü. Altının onsu hafta başından itibaren tepki alımları ile 1.070 dolar seviyelerine kadar yükselse de kazançlarını korumakta zorlandı.

Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketliliğin de sürmesiyle değer kaybı hızlanan altının ons fiyatında, analistlerin önemli destek olarak nitelendirdikleri 1.060 seviyesi kırıldı. Altının onsu gelen tepki alımları kayıplarının bir kısmını telafi ederek şu dakikalarda 1,052 seviyelerinde dengelendi. Yellen, dün yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin faiz artışına hazır hale geldiğine işaret ederek, "Ekim toplantısından bu yana alınan ekonomik veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin süreceğine yönelik beklentilerimizle uyum gösteriyor" dedi. Faiz artırımına geç kalınması durumunda oluşabilecek risklerin altını çizen Yellen, 15-16 Aralık'ta gerçekleştirilecek toplantıda faizlerin artırılacağı beklentilerini yükseltti. Açıklamaların ardından küresel piyasalarda dolar talebi artarken, dolar endeksi de yaklaşık 13 yılın en yüksek seviyesi olan 100,51'i gördü. Analistler, altının onsundaki hareketliliğin bugün de devam edebileceğini belirterek, Yellen'ın yapacağı sunum ve özellikle ABD'deki yoğun veri trafiğinin takip edileceğini ediyor.

Gram fiyatı 4 ayın en düşüğünde

Altında toparlanmanın gündeme gelmesi halinde ise 1.060 seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağının izleneceğini aktaran analistler, 1.046 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu ve ABD'de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde dalgalı seyrin süreceğini tahmin ediyor.

Altının gram fiyatı ise ons fiyatındaki düşüş ve dolar/TL'deki yatay seyrin etkisiyle 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi olan 97,27 liraya kadar geriledi. Şu dakikalarda Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı 97,80 lira, çeyrek altın 161 lira, Cumhuriyet altını ise 638 lira seviyelerinden satılıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 11:56
YORUM EKLE