Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Bursu Hakkında

Çeşitli kurumlar tarafından verilen bursların koşulları ya da yapılacak iş başvuru formunda sıkça karşılaşılan örgün eğitim hakkında bilinmesi gerekenler.

Örgün Öğretim Nedir? Örgün Öğretim Bursu Hakkında

Üniversite, okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim kurumlarında eğitim örgün, açık öğretim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Örgün eğitim öğrencilerin düzenli biçimde, belirlenen zaman ve mekanlarda fiziksel olarak katılımının zorunlu olduğu öğretim tipine verilen addır. Açık öğretimden farklı olarak örgün öğretimde derslerin çoğuna devam gerekmektedir ve fiziksel olarak okulda bulunulması talep edilir. Formel bir eğitim olan örgün öğretim profesyonel eğitim tipi olarak da tanımlanabilir.

İKİNCİ ÖĞRETİM (2.) ÖRGÜN EĞİTİM MİDİR?

İkinci öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin en sık sorduğu soru ikinci öğretimin örgün eğitim kapsamı içerisinde olup olmadığıdır. İkinci öğretim de örgün eğitim tipine dahildir ve öğrencilerin örgün öğretim kapsamında eğitim aldığı varsayılır. Nadiren de olsa çeşitli burs başvurularında ya da koşullar arasında ikinci öğretim öğrencilerinin kapsam dışında tutulduğu açıkça belirtilmedikçe ikinci öğretim öğrencileri de örgün kapsamındadır.

Uzaktan eğitimse örgün eğitim kapsamında değildir.

ÖRGÜN EĞİTİM BURSLARI

Örgün eğitim veren kurumlarda okuyan öğrenciler örgün öğretim burslarına başvuru yapabilmektedir. KYK başta olmak üzere doğrudan üniversite ya da vakıflar aracılığıyla örgün eğitim burslarına başvuru yapılabilmektedir. Bursları öğrenmek için okunulan okulun öğrenci işleriyle temas kurulması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 18:01
YORUM EKLE