2023 yılı Polis Alımı hakkında yeni gelişme. Az Önce Ölçme, Seçme ve Yerleştirme merkezi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruya göre Yükseköğretim Kurumlar Sınavı için sonuçlar yayımlandı. Haziran ayında uygulanmış olan YKS için Polis Alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda YKS sonuçları açıklandı. İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde 2023 yılı Polis alımı hakkında detayları aktaracağız.

2023 PMYO KILAVUZU YAYIMLANDI! KILAVUZ BURADA

2023 Yılı PMYO Polis Alımı İçin Sonuçlar Açıklandı!

YKS süreç Bugün başladı. YKS sınavına başvurular 8 Mart 2023 ile 23 Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti. Bu kapsamda 2023 yılı PMYO katılacak adayların YKS başvurularında bulunmaları gereklidir. Az Önce 20 Temmuz 2023 tarihi ile de YKS sonuçları açıklandı.

İLGİLİ HABER: https://www.isinolsa.com/sinavlar/osym-2023-yks-sonuclarini-acikladi-h44780.html

2500 Polis Alımı Bekleniyor!

YKS sonuçlarından sonra adaylar Polis Akademisinden gelecek duyuru ile PMYO başvurusunda bulunabilecekler. Bu kapsamda her yıl 2500 civarında Polis Memuru adayı alımı yapılıyor. PMYO Kadın ve Erkek adaylar içerisinden gerçekleştirilmektedir. Polis Akademisinden gelecek kesin kontenjan bilgisi ile sayı belli olacak. Ancak her yıl;

  • 2000 Erkek Polis Adayı,
  • 500 kadın Polis Adayı,

alımı yapılmaktadır.

2023 yılı PMYO Başvuru Şartları Ne Olacak?

Lise Mezunu polis alımı kapsamında adaylardan genel olarak " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Sağlık açısından EGM belirttiği sağlık şartlarını sağlıyor olmak,  Silah taşımasına veya Silahlı görev yapmasına engel bir durumu olmamak, Alkol Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı sebebi ile tedavi görmemiş olmak, Herhangi bir siyasi parti üyeliği olmamak" şartları aranacak.

YKS - TYT Taban Puan Şartı Olacak!

Adayların 2023 yılı YKS katılarak TYT den puan almış olmaları gereklidir. 2022 yılında yapılan PMYO alımlarımda 250 Ham Taban puan şartı aranmıştı. Bu durumda TYT puan şartında şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 200 Taban puan şartı istendi.

Depremzedeler için Esnetilme Bekleniyor!

PMYO alımlarında Depremzedeler içerisinden Düşük puan şartı getirilmesi bekleniyor. Şehir Eş ve çocuklarından aranan 200 Taban puan şartı Depremzedeler için de uygulanması Polis Akademisi Başkanlığından bekleniyor. 

DESTEK OLMAK İÇİN İŞİN OLSA İNSTAGRAM HESABINA KATIL

İşin Olsa İnstagram >>>>> BURAYA

PMYO Alımı Ne Zaman Yapılacak?

YKS Sınav sonuçları 20 temmuz 2023 tarihinde açıklanmış olup Polis AKademisi başkanlığı tarafından kılavuz bekleniyor.

PMYO GELİŞMELERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

Editör: TE Bilisim