Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kamu bankalarının vatandaşların Kovıd-19 dönemindeki ekonomik olarak desteklenmesine yönelik olarak Ekonomik İstikrar Kalkanı programı dahilinde bir kredi programı açıkladı. Bu kredilerdeki özellikle; vatandaşların bu dönemde vatandaşların önemli bir yükünü alıyor. Zor bir ekonomik şartlardan geçtikleri için ev kirası, faturalar, mevcut bazı borçlar temel ihtiyaç giderlerinin sağlanmasında zorlanan bir çok vatandaş bulunuyor. 6 ay geri ödemesiz olarak alacakları kredilere başvuru yoğunluk yaşandı. Bir çok vatandaş temel destek ihtiyaç kredisi başvurularını tamamladı ve kredi başvuru sonucunu beklemeye başladı.

3 BİN TL KREDİ BAŞVURUSU;

İşin olsa sitesi üzerinden yapılan yorumlar ve mesajlara göre temel ihtiyaç kredileri onaylanmaya başladı ve tüm hızıyla da devam ediyor. Ziraat Bankası 6 ay geri ödemesiz kredi için 3 farklı seçenek sunuyor. 10 Bin Tl, 7. Bin 500 Tl ve 5 Bin Tl olmak üzere 30 ay vadeli olarak geri ödemesi yapılabilecek. Bazı vatandaşlar kredilerin onayları 3 Bin tl olarak onay aldıklarını ifade etmekteler. Buna göre 4. seçenek olarak 3 Bin Tl 6 ay geri ödeme yapmamdan da kredi kullanabilecek. Kimler başvuru yapabilecek?

BAŞVURU ŞARTI;

Kamu bankalarından Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halkbank düşük faizli temel ihtiyaç kredisi başvuru yapabilmek için düşük ve orta gelirli olmak gerekli olacak. Bunun için hane halkı gelirinin 5 Bin tl ve altında olması gerekli olan başvuru şartlardan bir tanesidir.

KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Kredi başvuruları internet bankacılığından, telefon bankacılığından, ATM'den Şubelerden yapılabilecek. Özellikle emekli vatandaşlar ile 18 yaş ile 20 yaş arasındaki vatandaşlar sokağa çıkma yasağı uygulamasından dolayı müşteri hizmetlerini arayarak bankalardan gerekli olan bilgileri başvurularını uzaktan yapabilirler.

ZİRAAT BANKASI MÜŞTERİ HİZMETLERi;

Ziraat Bankasının iletişim numaraları 0850 220 0000 ve 444 0000 olarak açıklandı. Müşteri hizmetlerine 7 gün 24 saat erişim var. Fakat bu dönemde yoğunluğun çok olmasından dolayı müşteri hizmetleri aranmadığı hattın düşmediği çağrılara bakan olmadığı gibi şikayetler şubeye iletilmekte. Çağrı düşme süresi yoğun olarak saatlerde daha uzun olmakta. Bu yüzden yoğunluk az olabileceği saatlerde aramak zorunun çözümü için gerekli olabilir.