Yurtdışı Sertifika Programları Hakkında Merak Edilenler

Yurtdışı Sertifika Programları Hakkında Merak Edilenler

Başta İngiltere, Kanada ve Amerika olmak üzere farklı ülkelerde kısa süreli veya uzun süreli eğitim sağlayan kurumlardan birisinde istenilen alanda eğitim alınması sonrasında ise bir sertifikaya sahip olunmasına Yurtdışı Sertifika Programları adı verilmektedir.

Bu programları önemli kılan ya da diğer lisans ya da Yükseklisans programlarına göre farkı süresinin daha kısa olması, giriş koşullarının çok daha kolay olması ve ayrıca bir çok alanda kişilere uzmanlık eğitimi verebilmesidir. Dolayısıyla kısa bi süre içerisinde istediği dalda eğitim yapmak, bununla ilgili bir alanda uzmanlığa erişmek ve iş hayatında daha ilerilere gitmek isteyen adaylar için son derece idealdir. Kişiler bu alanda eğitim veren bir çok farklı ülkedeki okullara, kolejlere başvurarak yurt dışı eğitim sertifikası sahibi olabilirler. 

 Yurtdışı sertifika programına başvuru yapmak için öncelikle adayın eğitim göreceği ülkenin yabancı diline çok iyi hakim olması gerekir. Eğitim almak istediğiniz ülke eğer İngilizce konuşulan ülkelerden biri ise siz de İngilizce bilginizi TOEFL, IELTS gibi sınavlarla belgelemeniz gerekir. Diğer ülkelerde ise örneğin, Fransa ve Almanya’da yine farklı yabancı dil sınavları ile yabancı dilde eğitim görecek düzeyde olduklarını ispatlamaları gerekir. Daha sonra ise kişinin lise ya da üniversite ile ilgili notları ve transkripti alınmakta, eğer çalışmakta ise iş hayatı ile ilgili tecrübeleri belli bir dosya ile hazırlandıktan sonra ilgili yurt dışı kuruma başvurusu yapılmaktadır. 

 

En çok merak edilen konulardan biri de Yurtdışı sertifika programına başvurmak için üniversite mezunu olmak şart mı? Çoğu kez Yurtdışı sertifika programına başvurmak için üniversite şartı aranmaz. Kişilerin lise sonrasında da böyle programlara başvuru yapma şansı bulunmaktadır. Ayrıca 2 yıllık ön lisans programlarını tamamlayan kişiler de yine belli okullara, belli ülkelere başvuru yapabilirler. 

YORUM EKLE