Vekil Öğretmenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vekil Öğretmenlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vekil öğretmenlik, kamu tarafından taması yapılmamış ya da kadrosu boşalmış okullara, il Milli Eğitim Müdürlüğü ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından talepler sonucunda yapılan atamalara ya da kadrosu henüz 657 sayılı devlet memurluğu kanununa tabi olmadan, vekaleten atanan kişilere vekil öğretmen denir. Vekil öğretmenlik yapmak isteyen kişiler de il ya da ilçe müllü eğitim müdürlüklerine müracaat ederler. İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bu müracaatı o yerin mülki amirliklerine, yani ilçelerde kaymakamlıkların, illerde de valiliklerin onayları alınır ve vekil öğretmen ataması yapılır.

Vekil öğretmen ve ücretli öğretmen arasındaki fark ücret şeklidir. Vekil öğretmen, kadrolu öğretmenin üçte iki maaşı ve girmiş olduğu fazla ders sayısına göre ücret alır. Vekil öğretmenlerde görev yaptıkları okulda nöbet sistemi varsa nöbet tutma zorunlulukları vardır. Ücretli öğretmenlerin ücretleri ise girmiş oldukları ders saati başına hesaplanır. Görev yaptıkları okulda eğer nöbet uygulaması varsa nöbet tutma zorunlulukları yoktur. Vekil öğretmenlerin sosyal güvenlik kesintileri 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktarılır, ücretli öğretmenlerde ise 30 gün üzerinden değil, girmiş oldukları ders saati başına değerlendirilir. Bu da yaklaşık olarak 15 güne takabül eder. Yani ücretli öğretmenler 30 günlük çalışma karşılığında 15 günlük sigortalı statüsü kazanırken, vekil öğretmenler, 30 gün olarfak değerlendirilir.

Vekil öğretmenlik şartlarına baktığımızda kadrolu öğretmenden farklı olarak herhangi bir tahsil şartı aranmaz. Mesela kadrolu öğretmenlerde 4 yıllık lisans mezunu olma şartı aranırken, vekil öğretmenlerde lise mezunu veya ön lisans mezunları da alınmaktadır. Dolayısıyla lise ve önlisans mezunları da açıktan atama ile vekil öğretmenlik yapabilirler.

YORUM EKLE