Üç Çocuk Yap 1300 Lira Desteği Kap

Üç Çocuk Yap 1300 Lira Desteği Kap

Yeni düzenleme ile canlı doğum yapan Türk vatandaşları birinci çocukta 300 lira devlet desteği alacak. Bu rakam ikinci çocukta 400 lira ve üçüncü çocukta da 600 lira olacak. Yani yoplamda 3 çocuk için devlet 1300 lira destek verecek. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunla artık çocuk doğurmak para demek olacak. Türk vatandaşlarından canlı doğum yapanlara ödenen yardım çocuğun anne veya babasına yapılıyor. Ama farklı bir durum var. eğer çocuğun anne veya babası Türk vatandaşı değilse Türk Vatandaşı olana eğer ikisi de Türk vatandaşı ise sadece anneye yardım yapılıyor.

Diğer yandan temmuzda asgari ücretle birlikte işsizlik parasının üst limiti de artacak. Yani Temmuz ayından itibaren işsizlik sigortasından alınabilecek en yüksek işsizlik parası 1.011 TL olacak. Fakat Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için üst sınır hesaplamasında da bir takım farklılıklar var. Ama yine de her ihtimalde üst sınır 1000 liranın üstüne çıkacak.

Peki bu maaştan kimler faydalanacak?

Kamuda işçi olarak çalışanlar doğum yardımı kapsamında toplu iş sözleşmesinde işçinin kendisinin veya eşinin doğumu halinde ödenecek bir yardım söz konusu ise yalnızca toplu iş sözleşmesindeki miktarla kanunda belirtilen yardım miktarı arasındaki fark ödenecek. Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen kişilere bu yardım dışında ilgili mevzuat uyarınca başka bir yardım yapılması da söz konusu olmayacak. Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek olan doğum yardımı ile ilgili esaslar 6 ay içerisinde yayımlanacak ve bu konudaki detaylar belirlenecek. İşsizlik maaşı konusunda da eğer işsizlik sigortası kapsamında kişi maaş alıyorsa ve bu sırada iş bulup da beğenmezse maaşı kesilecek.

 

YORUM EKLE