Türkiye neredeyse aylardır sosyal medya uygulama sahiplerine Türkiye'ye temsilci atamaları gerektiği hususunda uyarı vermektedir. Buna göre en popüler uygulamalara geçen hafta 40'ar milyon lira cezai işlem uygulayan Türkiye 19 Ocak tarihi ile sona gelindiğini belirtirken hangi uygulamalara artık reklam verilemeyeceğini duyurdu. Ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan tüm uygulamaların temsilcisi bulunmak zorunda ancak üç uygulama halen atamadı ve reklamları durduruldu.

Temsilci Atamayan Uygulamalar Nelerdir?

Ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan ancak temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest'e reklam yasağı getirildi. Artık Türkiye üzerinden kimse bu üç uygulamaya reklam veremeyecek. Periscope ile Pinterest bir yana özellikle Twitter ülkemizde milyonlarca lira reklam geliri elde etmekteydi. Ancak 19 Ocak tarihli Resmi Gazete'de duyuru yapıldı.

Reklam Veren Şirkete Cezai İşlem Olacak

Türkiye'den Twitter, Periscope ve Pinterest'e reklamlar yasaklandı. Bireysel ya da kurumsal artık kimse reklam veremeyecek. Adresini yabancı ülke yaparak reklam politikasını atlatan ya da bir şekilde sistemdeki açık üzerinden reklam veren firmalar BTK tarafından anlık olarak takip edilecek ve giriş çıkışların firmaya ait olmasının tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır.

Üç uygulama halen temsilci atamazlarsa yakın zamanda bağlantıları yavaşlayacak ve giderek kullanılmayacak hale gelecek. Türkiye sosyal medya üzerinden önemli hamleler yaptı ve ülkemizde milyarlarca TL para kazanan uygulama sahiplerinin temsilci atamasını talep ediyor.

Editör: TE Bilisim