Windows 10 ile Gelen BOMBA Özellikler

Windows kullanıcıları için müjde geldi. Yarın akşam Windoes 10 geliyor. Windows 10 ile birlikte ne gibi yeni özellikler bizi bekliyor. İşte ayrıntılar...

Windows 10 ile Gelen BOMBA Özellikler

Windows kullanıcıları için müjde geldi. Yarın akşam Windoes 10 geliyor. Windows 10 ile birlikte ne gibi yeni özellikler bizi bekliyor. İşte ayrıntılar...

Microsoft ABD Redmond’daki genel merkezinde düzenlediği özel etkinlikte, yeni nesil işletim sistemi Windows 10’un detaylarını tanıttı. Artırılmış gerçeklik cihazı HoloLens, dijital tahta Surface Hub ve Spartan adlı yeni tarayıcı projesinin de duyurulduğu etkinlikte ön plana çıkan noktalar şunlardı:

Windows 10 ne zaman geliyor?: Windows 10’un çıkış tarihi henüz net olarak belli değil. Ocak ayının sonundan itibaren test sürümü yayınlanmaya başlayacak. Şubat ayından itibarense Windows Phone’larda denenebilecek. Deneme programına katılmak isteyenler //preview.windows.com adresinden detaylı bilgi alabilir.

Fiyatı ne olacak?: Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanan ve ilk yıl içinde güncelleme yapan kullanıcılar, Windows 10’a ücretsiz olarak geçiş yapabilecek. Windows 10’u ilk defa satın alacak kullanıcılar içinse fiyat belli değil.

Yeni tarayıcı geliyor: Internet Explorer artık tarih oluyor. Yeni internet tarayıcısının kod adı ise “Project Spartan”. Klavye veya kalemle doğrudan not alma ve bunu arkadaşlarla kolayca paylaşma özelliği bulunan yeni tarayıcıda, ses tanıma ve web yazılarının çevrim dışı okunmasında kolaylık sağlayan yeni okuyucu formatı da yer alacak. Yeni tarayıcıda ayrıca kişisel dijital asistan uygulaması Cortana da olacak. Cortana kullanıcıların tercihlerini öğrenerek aranan bilgiye daha çabuk ulaşmak için tavsiyelerde bulunacak.

Universal uygulamalar: Masaüstü ve mobil ayrımını bitirmek isteyen Microsoft, yeni nesil işletim sisteminde önemli adımlar atıyor. Windows 10; Fotoğraflar, Videolar, Müzik, Haritalar, Kişiler Mesajlaşma, Posta ve Takvim için birbiriyle uyumlu uygulama deneyimleri sunacak. İçerikler OneDrive üzerinden senkronize edilebilecek. Kullanıcılar bir cihazda başladıkları çalışmalarına başka bir cihazda devam edebilecek. Windows Phone ve Windows RT mobilin yerini Windows 10’un mobil sürümü alacak.

Süreklilik (Continuum) modu: Windows 10 kullanıcıları 2’si 1 arada cihazlarda, klavye ile fare ve dokunmatik ile tablet kullanım arasında kolayca geçiş yapabilecek.

HoloLens nedir?: Artırılmış gerçeklik (augmented reality) teknolojisini kullanan bu gözlükler, kullanıcıların gerçek hayatta holografik deneyimler edinmesini sağlıyor. HoloLens, akıllı telefon veya bilgisayardan bağımsız olarak çalışacak. Satış fiyatı ve çıkış tarihi ise henüz belirsiz.

Surface Hub nedir?: 55 inç ve 84 inç olmak üzere iki farklı boyutta üretilen Surface Hub bir dijital tahta. Dahili kamera, sensör, 4K ekran ve mikrofon gibi özellikleri var. Farklı mekanlardaki ekiplerin daha verimli çalışması için geliştirilen cihazda video konferans ve birden çok cihaz üzerinden paylaşım yapma gibi özellikler de bulunuyor. Fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Windows 10’da Xbox Oyunları Oynanacak: Xbox Live ve Xbox One uygulamaları Windows 10 ile uyumlu olacak. Oyuncular, Xbox One konsollarından Windows 10 tabletlerine veya PC’lerine oyunlarını aktararak kendi PC’lerinden istedikleri an oynayabilecek. Game DVR özelliği sayesinde oyuncular en iyi oyun anlarını kaydedebilecek ve yeni oyunları farklı cihazlar arasında arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Microsoft, Windows'un yeni versiyonu Windows 10'u piyasaya sunmaya hazırlanıyor. İşte Windows 10'u cihazınıza yüklemeden önce bilmeniz gerekenler.

PC'den XBox oynanabilecek

Evrensel uygulama özelliğinin bir parçası olarak, XBox One oyunlarını PC üzerinden oynamak mümkün olacak. Böylece kullanıcılar oyun oynamak için konsolun önünde oturmak zorunda kalmayacak. XBox One ve PC üzerinden çoklu oyun oynamak da mümkün olacak.

Sesli asistan ve yüz tanıyan kamera

Windows 10'un en önemli özelliklerinin başında sesli asistan Cortana geliyor. Siri ve Google Now gibi uygulamaların rakibi olacak olan Cortana, ses komutları yardımıyla kullanıcıların isteklerini yerine getiriyor. Kullanıcılar “Hey Cortana” diyerek uygulamayı aktif hale getirebilecek. Cortana şimdilik İngilizce komutlarla yönetiliyor. Türkçe desteği gelecek ama henüz tarihi belli değil. Intel'in RealSense 3D kızılötesi kamerasıyla çalışan Windows Hello uygulaması, kullanıcıların yüzünü kaydedip bir şifre gibi kullanacak.

Elveda Explorer! Merhaba Edge!

Microsoft'un efsane internet tarayıcısı Internet Explorer artık yok. Onun yerine, önceleri Spartan projesi olarak duyurusu yapılan Edge geliyor. Yeni internet tarayıcısı Edge'de ekran üzerinde not almak mümkün olacak. Güvenlik seviyesi artırılan Edge, Microsoft'un sesli asistanı Cortana'yla uyumlu çalışacak.

Daha temiz bir tasarım

Yeni Windows 10, öncekilere göre daha modern bir görünüme sahip olacak. Tüm simgeler elden geçirilip yeni baştan tasarlandı. Amaç daha temiz kullanım deneyimi yaşatmak. PC kullanırken Windows 10 klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Tablet kullanırken işletim sistemi tablet moduna geçip dokunmatik arayüz görünümüne geçecek. 2'si 1 arada bilgisayarlarda tablet ve PC görünümü arasında kolayca geçiş yapılabilecek.

Başlangıç menüsü geri döndü

Windows işletim sisteminin klasiklerinden olan “başlangıç menüsü” Windows 10'la birlikte geri dönüyor. Kullanıcının ihtiyaç duyacağı tüm komutlar ve uygulamalar bu menüde olacak.

Tüm bildirimler tek merkezde

Ekranın sağ tarafında yer alan Aksiyon Merkezi'nde kullanıcıya ait tüm e-posta, sosyal medya ve uygulama bildirimleri gösterilecek. Cihazın hızlı ayarları bu merkezden yapılacak. Açık olan dört uygulamayı ve tüm görevleri tek bir ekranda tutmak mümkün olacak.

Ne zaman çıkıyor?

Microsoft yazılımlarını test eden Windows Insider üyesi 5 milyon kişi son birkaç aydır Windows 10'u deniyordu. İşletim sisteminde sürekli iyileştirmeler yapan Microsoft, 29 Temmuz'da Windows 10'u herkesin kullanımına açacak. Dünyanın 13 farklı şehrinde düzenlenecek özel etkinliklerde yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışı kutlanacak.

Kimler yükleyebilir ve ücreti nedir?

Eğer Windows 7 Service Pack 1 (SP1) veya Windows 8.1 kullanıyorsanız, Windows 10'a ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz. Fakat işletim sisteminiz Windows Vista veya daha eski bir versiyon ise ücretsiz yükseltme hakkınız maalesef yok. Bu durumda Windows 10'u ayrıca satın almalısınız. Windows 10 Home'un fiyatı 119 dolar, Windows 10 Pro'nun fiyatı ise 199 dolar olacak. 29 Temmuz'dan itibaren 1 yıl içerisinde işletim sisteminizi Windows 10'a yükseltirseniz, ömür boyu ücretsiz destek hakkına sahip oluyorsunuz.

Windows 10'u nasıl yükleyebilirsiniz?

Windows 10'u yüklemek için Get Windows 10 uygulamasını kullanıp rezervasyon yapmanız gerek. Uygulama, güncellemeye uygun cihazların görev çubuğunun sağ tarafında çıkıyor. Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra, belirtilen tarihte Windows 10 yükseltmesi otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Yoğunluktan birçok kullanıcının ilk gün güncelleme yapamayabileceği öngörülüyor. Yükleme süresi ise cihazın durumuna göre 20 dakika ile 1 saat arasında değişecek. Eğer isterseniz güncelleme yapmaktan vazgeçmeniz de mümkün

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 12:30

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE