Londra'da 50 Kişi Hacker Grubu Anonymous’un İçin Gözaltına Alındı

Hacker grubu Anonymous’un Guy Fawkes için artık düzenli olarak her yıl yapmış olduğu ‘Bir Milyon Maske Yürüyüşü’ yine olaylı geçti. ‘Bir Milyon Maske Yürüyüşü’nde Londra'da 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi işte detaylar.

Londra'da 50 Kişi Hacker Grubu Anonymous’un İçin Gözaltına Alındı

Hacker grubu Anonymous’un Guy Fawkes için artık düzenli olarak her yıl yapmış olduğu ‘Bir Milyon Maske Yürüyüşü’ yine olaylı geçti. ‘Bir Milyon Maske Yürüyüşü’nde Londra'da 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi işte detaylar.

Hacker grubu Anonymous’un ‘İngiliz tarihinin en büyük vatan haini’ kabul edilen Guy Fawkes için her yıl 5 Kasım’da düzenlediği ‘Bir Milyon Maske Yürüyüşü’ bu yıl da dünya genelindeki yüzlerce kentte binlerce insanı sokaklara döktü. İngiltere’nin başkenti Londra’da onlarca kişi gözaltına alındı.
Sputnik'in haberine göre, ABD’deki gizli ırkçı örgüt Ku Klux Klan’ın siyasette de önemli görevlerde bulunan üyelerini 3 Kasım’da ifşa eden Anonymous’un bu gelenekselleşen gösterisinde, Fawkes maskesi takan vatandaşlar eşitsizlik, polis şiddeti, yolsuzluk, sansür, savaş ve kapitalizmi protesto etti.

18 BİN EYLEMCİ
Öte yandan, gösterilerin merkezi yine İngiltere’nin başkenti Londra’ydı. Mevcut düzene karşı İngiliz halkının uyanışının hikayesinin anlatıldığı ‘V for Vendetta’ filmindeki başkahramanın da taktığı Guy Fawkes maskesini takan 18 bin gösterici, ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı. Göstericilerin, polisin kendilerine çizdiği yürüyüş rotasını takip etmemesi sonrası çıkan olaylarda en az 50 kişi gözaltına alındı, 3 polis memuru da yaralandı.

'BUNLAR BİZİM SOKAKLARIMIZ'
Bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi'nden Parlamento binasına doğru yürüyen protestocular, Başbakanlık binasının önünden geçerken, kapitalizm karşıtı ve ‘Bunlar bizim sokaklarımız’ ile ‘Cameron utan’ gibi sloganlar attı. Binlerce maskeli gösterici ayrıca, üzerinde ‘Tek bir çözüm var: Devrim’ yazılı pankartlar ile siyasilerin fotoğraflarının üzerinde 'Aranıyor' yazılı posterleri taşıdı.
Yüksek vergilendirme, gençler arasındaki işsizlik ve eğitim alanlarındaki kesintiler başta olmak üzere iktidardaki Muhafazakar Parti hükümetinin kemer sıkma politikalarını protesto eden göstericiler, planlanan yürüyüş güzergahının dışına çıkarak İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi konutu olan Buckingham Sarayı'na devam etti.


Burada bir süre monarşi ve eşitsizlik karşıtı sloganlar atan göstericiler, zaman zaman havai fişekler patlattı. Patlatılan havai fişekler atlı polislerin hayvanlarını ürküttü. Bunun üzerine atlı polisler hayvanları kontrol etmekte zorlandı ve kısa süreli tedirginlik yaşandı.

ABD'DE BEYAZ SARAY'A YÜRÜDÜLER
Diğer taraftan ABD'nin başkenti Washington'da da çok sayıda Guy Fawkes maskeli kişi, Kongre ve Beyaz Saray'a yürüdü. ‘Şirketlerin açgözlülüğünü, polis şiddetini, adaletsizliği ve medyada sansürü’ protesto ettiklerini dile getiren göstericiler, Beyaz Saray önünde sloganlar attı. Küçük bir grup da evsiz bir adamın önünden geçerken durup aralarında para topladı.
Los Angeles kentindeyse daha küçük bir grup danslar ve sloganlar eşliğinde polis şiddetini ve yolsuzlukları protesto etti.
İngiliz tarihinin en büyük vatan haini olarak kabul edilen İngiliz asker Guy Fawkes, dönemin monarşisine karşı gelmiş ve 5 Kasım 1605'te parlamentoyu barut fıçılarıyla havaya uçurmaya çalışmıştı. Fawkes eylem öncesi yakalanmış, ağır işkenceye maruz kalmış, 1 Ocak 1606’da da asılmıştı.

BİRÇOK ÜLKEDE YAPILDI
Wachowski Kardeşler’in, Alan Moore’un çizgi romanından uyarladığı 2005 yapımı ‘V for Vendetta’ filmde de Fawkes maskeli V, geleceğin İngiltere'sinde binlerce insanı parlamento binası önünde topluyor ve binayı patlatıyor.
İngiltere ve ABD'nin dışında da pek çok ülkede gösteri düzenlendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 13:15
YORUM EKLE