HDP Yola Devam Etme Kararı Aldı

HDP'de Meclise sunulacak olan dokunulmazlıkların kaldırılması tasarısı öncesinde 11 kent 68 merkezde "Demokratik Siyaset Buluşmalar etkinlikleri yapıldı. İşte detaylar.

HDP Yola Devam Etme Kararı Aldı
HDP'de Meclise sunulacak olan dokunulmazlıkların kaldırılması tasarısı öncesinde 11 kent 68 merkezde "Demokratik Siyaset Buluşmalar etkinlikleri yapıldı. İşte detaylar.


okunulmazlıkların kaldırılmasını "darbe" olarak değerlendiren HDP yönetimi, kendi içinde kapsamlı tartışma sonrasında alanlara çıkma kararı almıştı. Amaçlananın "demokratik siyaseti tasfiye" olduğunu ileri süren parti yönetimi "Demokratik Siyaset Buluşmaları" adı altında geçtiğimiz hafta halk buluşmaları düzenledi. Başta İstanbul olmak üzere 68 ayrı merkezde halk toplantıları ve salon etkinlikleri düzenlendi. Yapılan toplantılarda HDP, dokunulmazlık konusundaki tavrını tabana aktardı. İstanbul'un yanısıra Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Manisa, Mersin, Bursa, Malatya, Kocaeli, Aydın'ın da belirlenen 68 merkeze dağılan milletvekilleri ve MYK üyeleri, dokunulmazlık konusunda tabanın görüş ve beklentilerini aldı. Toplantılara katılanların ezici çoğunluğu, "Meclis'ten çekilmeyin" görüşünü seslendirdi. Toplantılarda ağırlıklı olarak, "Bu bir kazanımdır. Halkın iradesidir. Bu sürece hükümetin lütfu ile gelinmedi. Zorlu bir süreç yaşandı. Pes edilecek bir tablo yok. Hayatın her alanında zorluk yaşanıyor. Yoğun ihlal ve tutuklamalar olsa da kararlı bir tutum, güçlü bir tepki var. Mücadele yeri Meclis'tir, mücadeleyi sonuna kadar orada verin. Ayrılma gibi bir düşünce tüm kazanımları yok eder" görüşleri dillendirildi. HDP grubu bugün öğleden sonra bu görüşleri Meclis'te masaya yatıracak. Tabanın talepleri doğrultusunda son kez yapılacak durum değerlendirmesi sonrası HDP nihai kararını verecek.

Milletvekillerinin büyük bölümü oylamaya katılmaktan yana

HDP'li milletvekillerinin büyük çoğunluğu, dokunulmazlık konusundaki tartışmaların başlamasından bu yana, özellikle komisyon sürecinde HDP'nin parlamento çatısı altında mücadele verdiğine vurgu yapıyor. 260 kurum ve kuruluşun imzası bulunan deklarasyonda milletvekillerine red oyu verilmesi çağrısı yapıldığını anımsatan milletvekilleri, "Deklarasyonla milletvekillerine red oyu verin çağrısı yapıldı. Şimdi biz görüşmelere ve oylamaya katılmazsak kendimizle çelişiriz" görüşünü dile getiriyor. Milletvekillerinin ağırlıklı olarak ortaklaştığı bir başka görüş ise birinci turda HDP'nin görüşmelere ya da oylamaya katılmaması durumunda diğer partili milletvekilleri arasında red oyu vermeyi düşünenlerin yalnız kalacağı tespiti oldu. Bu kapsamda HDP'li vekillerin oylamaya da katılarak red oyu vermesi durumunda red oyu verecek diğer partili milletvekillerinin daha rahat bir şekilde oyunu kullanabileceği değerlendirmesi ağırlıklı olarak dile getirildi.

Kapsamlı mitingler yapılacak

Dokunulmazlık oylaması sonucu bu ayın sonu ve Haziran ayının başlanggıcı itibarıyla Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figenn Yüksekdağ'ın katılımı ile büyük bölgesel mitingler ile büyükşehirlede halk buluşmaları yapılacak.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE