Taşerona Kadro Ne Zaman Verilecek? İşçilere Kadro Mu Verilecek Sözleşme Mi Yapılacak?

Ülkemizde uzun süredir taşerona kadro konusu gündemden düşmek bilmiyor. Toplam olarak bir milyona yakın kişi taşeron olarak farklı kurumlarda istihdam ettiği ve devlet güvencesi altına girmek istediği için konu sürekli olarak gündeme getirilmeye devam ediyor.

***

2017 YILINA HAYAL OLARAK BAKILIYORDU!

***

Taşerona kadro konusunda herkes kadronun 2018 yılına kaldığını ve 2017 yılında kadro almanın ya da devlet güvencesi altına girmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünmekteydi. Ancak düşünüldüğü gibi olmadı ve Başbakan Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamaları başta olmak üzere hükümet cephesinden çok sayıda açıklama yapıldı ve taşeron işçilere 2017 yılı içerisinde devlet güvencesi verileceği belirtildi.

***

KADRO MU? SÖZLEŞME Mİ?

***

Taşerona kadronun 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Ancak kadro mu verilecek yoksa sözleşme mi yapılacak. Bu konu hakkında net bilgi yok ancak bundan sonra KPSS ile atamalar dahi sözleşmeli statüsünde yapılmaktadır. Bu yüzden taşerona kadro yerine sözleşme yapılması beklenmektedir. Sözleşme süresinin şu an için üçer yıllık olması beklenmektedir.

***

MASADAKİ EN NET FORMÜL NEDİR?

***

Buna göre taşerona kadro kapsamında masada görüşülen çok sayıda formül bulunuyor. Her geçen gün bir diğer formül eskiyor fakat şu anda en belirgin formüllerden bir tanesi taşeron işçilerin tek bir çatı altında birleştirilmesi ve buralardan ilgili kurumlara yönlendirilmesi olarak görülmektedir. Tabi bu formülünde yarın çürüyüp, çürümeyeceği bilinmemekte olup en yakın sürede konu hakkında açıklama yapılır.

Taşeron işçilere umut ediyoruz ki en kısa sürede devlet güvencesi verilir ve zor şartlarda çalışan kişilerin işten çıkma korkuları son bulur.

Okan BAYKAN

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak Yıldırım
Burak Yıldırım - 4 yıl Önce

İyi akşamlar Taşeron yasasıyla alakalı gelişme varmı acaba