Jandarma YKS Puanı İle Muvazzaf Subay Alımı! Lise Mezunu

Lise mezunları içerisinden subay öğrenciliği için ön başvurular hala devam ediyor. Başvurular ne zaman sona erecek? Kimler Başvuru Yapabilecek?

Jandarma YKS Puanı İle Muvazzaf Subay Alımı! Lise Mezunu

Temmuz ayının başında yayımlanmış olan duyuruya göre Jandarma Genel Komutanlığı subay alımı başvuru süreci devam ediyor. Jandarma resmi internet sitesinde yayımlanmış olan duyuruya göre Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesinde eğitim görecek öğrenci adayları alınacak.

Jandarma Yayımladığı ilanda bulunduğu açıklamada, bünyesindeki muvazzas subay eksikliğini gidermek için Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesinde eğitim görecek 220 erkek öğreci alacağını ve en az lise mezunu olanların başvuru yapabileceğiniz ifade etti.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK FAKÜLTESİNDE EĞİTİM:

jandarma ve Sahil Güvenlik fakültesi Ankara'da bulunup Jandarma genel komutanlığı için öğrenci yetiştirmektedir. Jandarma ve Sahil Güvenlik fakültesinde eğitim gören adaylar liseden sonra bir yıl İngilizce eğitimi alarak ve 5 yıl lisans eğitimi aldıktan sonra İçişleri Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumunda eğitim öğretim alan adaylar subay diplomasının yanısıra ulusal ve uluslararası lisans diploması da almaktadırlar.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 • Evli, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak yaşamamak
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, 
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Herhangi bir nedenle askeri okullardan, Emniyet Teşkilatına bağlı okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak, sivil okullardan çıkarılmamış olmak
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasadışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,

Eğitim Şartı:

Lise veya dengi okullardan mezun olmuş veya 09 Eylül 2019 tarihine kadar mezun olacak durumda olmak veya denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olmak

Yaş Şartı:

Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1998 ve sonrası doğumlu olmak) (Mahkeme kararı ile yaş düzeltmesi yaptıran adayların, yaş düzeltmesinden önceki yaşları esas alınır. Bu husus, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında kontrol edilecektir.)

YKS Şartı:

 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine ön başvuru yapabilmek için; ÖSYM tarafından yapılan 2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) aldıkları puan esas alınarak;
 • Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 150 veya üzerinde olmak,
 • Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT); Eşit Ağırlık (EA) puan türüne göre, sıralamada en az 250.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, Sözel (SÖZ) puan türüne göre, sıralamada en az 50.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, Sayısal (SAY) puan türüne göre, sıralamada en az 100.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

Boy-Kilo Şartı:

AÇIKLAMA:

1. Bu tablo 17 ve üzeri yaş için boy ve ağırlık sınırları tablosudur. (TSK, J.Gn.K.lığı ve SGK.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği EK-A’sından alınmıştır.)

2. 19 yaş ve üzeri adaylar hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

3. 19 yaşından küçük adaylar hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

4. Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

5. Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

6. Adaylarda aranacak olan standart kendi yaş kategorisine göre belirtilen boy ve kilo ağırlığı aralığında olmalarıdır. Adayların maddi ve manevi kayba uğramamaları için seçim aşamasına gelmeden önce boy ve kilolarını belirtilen esasalar dâhilinde ölçtürüp, istenen boy ve VKİ standartlarını sağlayıp sağlamadıklarına göre karar vermelerinin kendi yararlarına olacaktır

ÖN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Ön başvurular sadece https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Başvuru süreci 01 temmuz 2019 tarihinde başlamış olup hala devam etmektedir. Adaylar başvurularını en ge.ç 26 Temmuz 2019 tarihine kadar tamamlamak zorunda.

BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI

YORUM EKLE