TFF Başkanı Açıkladı! 'Kulüplerimiz Avrupa'ya Gidemeyecek'

NTV Spor'un canlı yayın konuğu olan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk takımlarının Avrupa'daki geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar.

TFF Başkanı Açıkladı! 'Kulüplerimiz Avrupa'ya Gidemeyecek'

NTV Spor'un canlı yayın konuğu olan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk takımlarının Avrupa'dak i geleceği hakkında önemli açıklmalarda bulundu. İşte o açıklamalar.


TFF Başkanı Yıldırım Demirören, NTV Spor'da çıktığı %100 Futbol programında ikinci yarı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Demirören'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

KULÜPLERİMİZ BÖYLE BORÇLANMAYA DEVAM EDERSE AVRUPA'YA GİDEMEYECEK

"Çıkaracağımız yasayla beraber kulüplerimizin borçlarının belli bir vadeye bağlanarak yapılandırılması bekleniyor. Şu anda Süper Lig kulüplerinin toplam 3.5 milyar borcu gözüküyor. Bu borçlanma devam ederse bir sürü kulübümüz Avrupa'ya gidemeyecek. Ben federasyon başkanı olduğumda 'mali süreç gelecek' diyordum. O günler geldi. Kulüplerimizde işler kötüye gidiyor. Herkes sermaye yapmak yerine borçlanarak gidiyor. Kulüplerimiz kendilerini toparlamaya davet ediyorum. Altyapıya dönmeyi seçmezlerse bu borçlar kapanmaz."

MALİ YAPILANMA OLMAZSA YAPTIRIM KAÇINILMAZ

"PTT 1. Lig'de işler düzeliyor. Süper Lig'de Mersin'in durumunu görüyorsunuz. Büyük takımlarımız araştırma altında. Bizim borç silme sistemimiz devam ediyor ancak bizim kriterlerimize göre kulüplerimizde sorun yok. Kurallarımızı uyguluyoruz. Geçiş dönemi olduğu için kuralları gevşek tutuyoruz. Ama zamanı gelince de hepsini uygulayacağız. PTT 1. Lig'de bazı kulüplerin 3'er puanı silindi. Mali yapılanma olmazsa bu yaptırımlar kaçınılmaz."

PASSOLİG'İN BOŞ STATLARLA İLGİSİ YOK

"Stada seyircinin gelmemesiyle Passolig'in ilgisi yok. Futbola şiddeti getiren stada gelmesin. Deplasman yasağının TFF ile bir alakası yok. Giden deplasman seyircisinin futbola katkısı ne? Gerçekleri konuşalım. Derbilerde deplasman yasağının kalkmasına hazır değiliz. Kişisel görüşüm derbi deplasmanına gidenlerin futbola katkısı ne? Otobüs yakmak, tribün yakmak, vapur yakmak, tribünde rakibe küfretmek... Hazır değiliz. Tuvaletlere gidip kırıyorlar. Sanırsınız düşman seyretmeye gidiyorlar."

SPONSORLAR KAVGADAN KAÇIYOR

"Siyaset, futbola karışıyor' deniliyor, ancak tam aksine biz hükümete gidip 'bize yardımcı olun' diyoruz. Durum bu. Sponsorların kaçmasının nedeni şu; kavgadan kaçıyor herkes. Taraftarların, yöneticilerin kavgalarından kaçıyorlar. Ama yavaş yavaş dönecekler. Herkesin kavga ortamından kaçması lazım. Futbol mutluluk duyarak izlenmeli ve paylaşılmalı." 

DEVŞİRME OYUNCULARA KAPIMIZ AÇIK

"Şu anda devşirmesiz oynayan tek milli takım biziz neredeyse. Bunun bir zararı olduğunu sanmıyorum. Fernandao ve Donk hep gelmek istediklerini söylüyorlar. Belli kuralları var. Onları karşılayınca başımızın üzerinde yerleri var. Aurelio yıllarca oynadı milli takımda. Ben devşirmeye karşı değilim. Kısa vadede katkı sağlar ama uzun vadede zaten altyapıya önem vereceğiz. Kısa vadeli bakarsak turnuvalarda kalıcı olmalıyız. Bunun için devşirmeleri kullanabiliriz."
YÖNETİCİLER BORÇLARDAN SORUMLU OLACAK

"Yöneticilere de sınırlandırma gelecek. Kulübü aldığınızdaki borç miktarı neyse bırakırken o borçtan fazlası olursa onu cebinizde ödeyeceksiniz. Bu durum kanunla gelecek. Tüm bu bahsettiğimiz kulüpler yasasının içerisinde olacak. Kulüpler Birliği A.Ş. farklı olay. Bu mali durumdan yöneticiler de sorumlu olacak. Diğer taraftar kulüplerin anonim şirketi olacaklar."
HAKEMLERİN HATASINI TARTIŞMIYORUZ, KİŞİLİĞİNE GİRİYORUZ

"Hakem hataları tabii ki oldu. Bir takımımızın 3 puanı yendi, bir takım gelirlerden oldu. Biz bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Bu dönemler sancılı olur. Profesyonel hakemliği başlattık. Genç hakemlere yöneldik. Adı üstünde genç hakem. Genç hakem hata yapar. Talimatları değiştirdik genç hakemlerimiz görev alsın diye. Bunlar içinde hatalar olacak ama biz hakemin hatasını tartışmıyoruz. Hakemlerin kişiliğine giriyoruz. Hakem hatası tartışılmalı. Hakemler de görürler. Uilenberg 8 yıldır eğitim veriyor. Şimdi Rossetti geliyor. Collina ile görüşmelerimiz sürüyor. O da ara sıra gelecek."
HAKEMLER KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEK ZORUNDALAR

"Mete Kalkavan'ın babası hastaneden yeni çıktı. Galatasaray maçından sonra oğlunun yediği küfürlerden ötürü kalp krizi geçirdi. Bunların da aileleri var. Bunları da düşünmemiz lazım. Cüneyt Çakır dünyanın en iyi 3 hakeminden. Hakemler hata yapmasınlar tabii ki ama hatalar değil hakemlerin kişilikleri tartışıldığı için biz üzülüyoruz. Kuddusi Müftüoğlu'nun açıklamasına göre hakem hataları geçen seneyle aynı. Trabzonspor'a ve Kasımpaşa'ya kimse kasti hareket yapmadı. Çok hata oldu mu? Evet oldu. Ama kasti bir durum yok. MHK de bu hakemlere gereken cezayı verdi. 38'dan 22 hakeme inmek ciddi bir durum. Profesyonel hakemlik bizim açımızdan hiç tartışılmadı. Profesyonel olunca oturup 4 sene para alacaklar deniliyor. Böyl bir şey yok. MHK'nin raporuna göre bizim kontratı durdurma şansımız var. Hakemlerimiz eğitimli. Kendilerini geliştirmek zorundalar. Daha da gelişeceklerini düşünüyorum."

GOL ÇİZGİSİ TEKNOLOJİSİ GELİYOR

"Gol çizgisi teknolojisi gelecek sezon büyük ihtimalle gelecek. Gol çizgisi teknolojisini stadyumlarımıza getireceğiz. Stadın dışında arabada maçı izleyen görevlilerin maçtaki pozisyonları hakeme bildirmeleri söz konusu olamaz. Hakemin iki gözünü atlayıp stadın dışındaki iki göze bırakmak mantıklı değil. Stadın dışındaki arabadaki adamlar maça müdahale olmaları sıkıntı olabilir. Zaten bu konuda FIFA'nın da onayı yok henüz. Hem de maçın durması söz konusu olacak. Teniste baskeybolda oyun durabilir ama futbolda oyunun durması problem."
ANTRENÖR KONUSUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ

"Teknik adamların saat başı değiştirilmelerini tasvip etmiyoruz. Antrenörlerin sözleşmeleri sağlam yapmaları lazım. Biz bu konuya çok müdahil olamıyoruz. Bu sadece camiayı ilgilendiriyor. Kulübe, 'siz 2 antrenör değiştirdiniz, 3'e gidemezsiniz' dersek kötü gidişlerini devam ettirmede bizim de sorumluluğumuz olur. Buna girmek ne kadar doğru bilemiyorum. Bunu biz yönetimde konuşacağız. Kulüpler Birliği'nden de görüş alacağız. Bir camianın seçilmiş başkanı ve yöneticisinin işine karışmak doğru mu? Bence değil ama bakacağız. Bu konuda ne kadar aktif olabiliriz bilemiyorum. Konuşacağız."
TÜRKİYE KUPASI ANGARYA OLARAK GÖRÜLÜYOR

"Kupada büyük takımlar alt lig takımlarının şehirlerine gidince stadyumlar doluyor. Ben kupanın yayıncı kuruluşuna teşekkür ediyorum. Kupa angarya olarak görülüyor. Seyirci angarya görüyor, kulüpler öyle gösteriyor. İngiltere'de 3. Lig maçında bile tribün doluyor."

ZEMİN ZİHNİYETİ DEĞİŞMELİ

"Sezon içerisinde belli aralıklarda gidip zeminleri inceliyoruz. Kulüplerden bilgi alıyoruz. Bundan sonra zeminle ilgilenmemek kulüplerin kararı. Kulüplerin zemine önem verme zihniyetlerini değiştirmeleri lazım. İngiltere'de zemin kulüplerin namusu gibi. Bakanlıkla birlikte raporlar tutarak kulüpleri zorluyoruz eksikleri giderin diye."

ŞAMPİYONLUK YARIŞI CENTİLMENLİK İÇİNDE GEÇSİN

"İkinci yarıda ligde yangın olacak deniliyor. Kimse merak etmesin yangını söndürürüz. Büyük kulüplerin şampiyonluk hedefi var. Elbette bir tane şampiyon çıkacak. Hakem hataları da olacak. Biz kurallarımızı aynen uygulayacağız. Centilmenlik içerisinde gitmesini diliyoruz. Ne 6222 uygulansın ne de biz kurallarımızı uygulayalım. Buna ihtiyaç olmasın. Ligin zirvesinde iki takım başa baş gidiyor. Üçüncü takım ben de varım demek amacında. Biz burada futbol tartışıyoruz, gündemi tartışıyoruz ancak Avrupa'daki etkinliğimizi konuşmalıyız. UEFA ve FIFA'da o kadar önemli yerlere geldik ki. Bu sabah İtalya Futbol Federasyonu Başkanı buraya geldi. 15 dakikalık ziyareti 2 saat sürdü. Riva'yı çok beğendi. Videolarını çekti. Bunun benzeri projeyi yaptıracağını söyledi."

YAYIN İHALESİNE UZLAŞIP GELSİNLER

"2 yıl sonra yayın ihalesi var. Kulüplerin hedefi ihaleyi kendilerinin düzenlemesi. Uzlaşıp geldiklerinde ben bunu destekliyorum. %1'lik pay için birbirleriyle mücadele eden başkanlar olursa sağlıklı olmaz. Bayern Münih 20 milyon avroluk gelirinden vazgeçti diğer kulüpler yaşasın diye. Bunun yapılması lazım."

LİG ERKEN BİTEBİLİR

"Ligler Mayıs'ın 20'sinde bitiyor. Şampiyonluk veya küme düşme erkenden belli olursa Milli takımımız için EURO 2016'yı düşünerek ligleri erken bitirebiliz."

EURO 2016 GRUBUMUZ NE ZOR, NE KOLAY

"EURO 2016 grubumuz ne kolay ne zor. Hedefimiz yarı final, final neden olmasın? Tamam katıldık ama kalıcı olmak önemli. Her turnuvaya katılan bir milli takım olursa başarı da gelecektir. Çok güzel bir jenerasyon yakaladık. Fatih Hoca'mızla bu jenerasyon gelişirse daha da iyi takım olacağız. Taraftar Kulübü oluşturduk. Fransa'daki maçımızda 6 bin biletimiz var. 12 bin talep var. Güzel şeyler de oluyor. Biletleri biz vermeyeceğiz ayrıca, UEFA'da çekiliş olacak. Gurbetçi oyuncular bizi daha çok seçmeye başladı. Bu da biz geliştikçe daha çok artacaktır."

BÜTÜN OYUNCULAR PRİMİ HAK EDİYOR

"Eleme grubunda son 5 maça girerken herkes gitme şansımızın olmadığını söylüyordu ama bu çocuklar bunu başardılar. Gittiğimiz dönemi hatırlayın şehitler, saldırılar... Bu çocuklar ülkemize bu gururu yaşattılar. O günün Türkiye'sinde 70 milyonu ağlattılar. Burada prim neden olmasın. Hepsi bu primleri hak ediyor. Hepsi alnından öpülecek çocuklar. Selçuk'un 90'daki golünde bir ülke ağladı. 2015'te maç kaybetmeyen tek takımız sanırım."

ÖNCE MİLLİ TAKIM TARAFTARI LAZIM

"Milli Takım Stadı'ndan önce Milli Takım taraftarı oluşturmak lazım. Stada gelen taraftar oyuncuya hakaret ediyorsa olmaz. Önce taraftarı oluşturmak lazım. "Türkiye'de 27 adet stat yapılıyor. Milli Takım her yerde oynayabilir. Ülkemize gelen misafir takımlar farklı şehirlerimizi de görmeliler. Şimdilik bunu Konya'da oluşturduk. İsveç maçı Antalya'da olacak. Avusturya'yla Viyana'da oynayacağız. Öncelikle milli takım taraftarını oluşturmak lazım. Konya'da biz bunu yakaladık.

Elimde sihirli değnek olsa bütün tesisleri yaparım, mali düzenleri iyileştiririm ve altyapıya yatırım yaparım. Bunlar düzelirse her şey daha iyi olur."

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE