Şike Davası 5 Ekim'e Ertelendi!

Türk Futbolu'nda Şike Davası'nın görüldüğü 4.duruşma sona erdi.Başta Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım'ında aralarında olduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.Daha önce haklarında oluşan hükümlerin yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın'da yargılandığı dava 5 Ekim tarihine ertelendi.

Şike Davası 5 Ekim'e Ertelendi!

Türk Futbolu'nda Şike Davası'nın görüldüğü 4.duruşma sona erdi.Başta Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım'ında aralarında olduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.Daha önce haklarında oluşan hükümlerin yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın'da yargılandığı dava 5 Ekim tarihine ertelendi. 

Futbolda şike iddialarıyla ilgili Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı davanın 4. celsesinde mütalaa açıklanmadı. Duruşma 5 Ekim'e ertelendi. 

Çağlayan Adliyesi'ndeki duruşmaya Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım katılmadı. Diğer sanıklar Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu, Ahmet Çelebi, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ise hazır bulundu.

Duruşmada bugün eski TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın tanık olarak ifade verdi. Hakim davanın 5 Ekim'e ertelenmesine karar verdi.


GÜMÜŞDAĞ: KUPA FİNALİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ KADAR GÜZEL OLDU

Davaya konu olan süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyespor Başkanlığı yapan Göksel Gümüşdağ, tanık olarak katıldığı duruşmada şunları söyledi:

"Yusuf Turanlı'yı menajer olarak tanıyorum. Tüm kulüp başkanları da tanır. İbrahim Akın ve İskender Alın için sadece Beşiktaş'tan değil Galatasaray ve diğer kulüplerden de teklif vardı. O dönem bununla ilgili haberler gazetelere de yansıdı. Kulüp olarak resmi bir teklif gelmedi. Holosko'nun transferi konusunu konuşmak için Çırağan'da Serdal Adalı ile oturup bir kahve içtik. Orada İbrahim Akın ve İskender Alın için de bir ima oldu. Ama sezon sonu konuşmak üzere konu kapandı. Bu resmi bir teklif değildi. 'Kupayı alırsanız 3 milyon ödül var, buradan siz de prim alırsınız' dedik oyunculara. Finalde kimlerin eşleşeceği daha belli olmadan önce Serdal Adalı, İbrahim Akın ile ilgili talebini dile getirdi Merter'deki görüşmemizde. Ama ben 'Finale kalmak istiyoruz, bu durum netleşsin sonra konuşuruz' dediğimi hatırlıyorum. Akın ve Alın ile ilgili maçtan sonra bir şike iddiası ortaya atıldığını duymadım. İbrahim Akın'ın sözleşmesinde, atacağı goller için bonus vardı. Kupa finali Şampiyonlar Ligi finali kadar güzel oldu."

ARIBOĞAN'A "SESİN ÇIKMIYOR" UYARISI

Mahkemede Lütfi Arıboğan da tanık olarak ifade verdi. Mahkeme başkanı, Arıboğan'ı daha yüksek sesle konuşması için uyardı. Dava dosyasına giren tapelerin sorulduğu Arıboğan, "Çok tapem yok. Mümtaz bey başkan danışmanıydı, Levet Kızıl aradı, sınavla ilgili dedikodu var dedi" ifadelerini kullandı. Arıboğan, "Şikeyle ilgili konularda yoktum. Sınavlarla ilgili ifade verdim. Beni yorumlarla sıkıştıramazsınız. Benim olmadığım konuşmalarla ilgili yorum yapmam. Sınav sorularıyla ilgim yok" dedi.

Avukat Ali Rıza Dizdar Arıboğan'a, "Bizimkiler kim" diye sorarken, Ekşioğlu'nun avukatı da "Fenerbahçe maçlarında şike yapıldı bilgisi geldi mi" sorusunu yöneltti. Arıboğan, "Hayır böyle bir bilgim yok. Şike ihbarı olan bir rapor gelmedi. Benim şikeye yönelik tespitim olmadı. Ne benim ne de TFF'nin ön yargısı yoktu. Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmedik" ifadelerini kullandı.

- UEFA savcısı dava savcısıyla görüştü. TFF heyeti olarak oradaydık. UEFA bizden sürekli akış istedi. Basındaki haberlerinden gelen bilgileri paylaştık. Başkanvekiliydim, bana özel bilgi gelmedi. Zekeriya Öz veya savcılarla görüşmem olmadı. Pierre Cornu ile görüşmem olmadı. "Fenerbahçe'nin şikeye karıştığına şüphem yok" demedim.

Duruşmada İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Ersan Şen; Arıboğan'a, "Spor adamı ve TFF yetkilisi olarak şike tespitiniz olmadığını söylediniz. Pierre Cornu ile ne konuştunuz? Fenerbahçe'yi savundunuz mu?" diye sordu. Arıboğan, "O görüşmede ne benim ne de TFF'nin, "Fenerbahçe'nin suçu veya masumiyetiyle ilgili" yorumu olmadı.

Davayı takip eden bir başka avukat da "Raporlarda şike var diye bir yazı okudunuz mu?" diye sordu. Arıboğan, "Okumadım" yanıtını verince, "Bu rapora yazılır mı?" sorusu geldi. Arıboğan'ın yanıtı, "Uzmanı değilim" oldu. Arıboğan'a bir sonraki soru ise "Zekeriya Öz'ün TFF'yi ziyaret edip etmediğine" ilişkin oldu. Arıboğan, Öz'ün TFF'yi ziyaret etmediğini söyledi.

Lütfi Arıboğan'ın ardından İstanbul Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın ifadesine geçildi. Avcı'ya ilk soru, Fenerbahçe - İBB ve Trabzonspor - İBB maçlarında İskender Alın ve İbrahim Akın'ın oynayıp oynamadığı oldu. Oyuncularının bu maçlarda forma giydiğini söyleyen Avcı, futbolcularının şike yapmadığını belirterek, "Oyuncularımın performansından memnunum" dedi.

Avcı, "Şike yapanı anlar mısınız?" sorusuna ise "Şikeye inanmam, hayata bakışım böyle" karşılığını verdi. Avcı, "İskender ve İbrahim üçüncü golü atsa bunlar konuşulmazdı, İskendere kefilim" dedi. Avcı daha sonra takımının bugün maçı olduğu gerekçesiyle mahkemeden ayrıldı.

3 Temmuz 2011’de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıştı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, ’şike yapmak ve örgüt kurmak’ suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti. Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı.

Öte yandan yine Yargıtay’ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdal Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu’nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirildi.Fanatik

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 02:12

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE