Çin Futbolundan gelen bu para kaynağı nedir?

Son zamanlarda hayatımıza giren Çin futbolu ve pahalı transferler dikkat çekmeye başladı. Peki Çin'in ödemiş olduğu bu transfer kaynakları nereden geliyor. İşte detaylar.

Çin Futbolundan gelen bu para kaynağı nedir?

Son zamanlarda hayatımıza giren Çin futbolu ve pahalı transferler dikkat çekmeye başladı. Peki Çin'in ödemiş olduğu bu transfer kaynakları nereden geliyor. İşte detaylar.

 

Zaman Gazetesi'nin derlediği habere göre; bir buçuk milyarlık Çin, futbola yaptığı yatırımlarla ve flaş transferlerle dünyanın gündeminden düşmüyor. Devletin de kulüplere destek vermesiyle adeta ülkede transfer çılgınlığı yaşanıyor.  

Demba Ba'nın Çin'e transfer olmasıyla Türkiye gündemine giren bu dev ülke, futbol takımlarımızın da gelir kaynağı oldu. Kısa bir süre önce Trabzonsporlu Stephanne M'Bia'yı 6 milyon Euro'ya transfer eden Çin Süper Ligi ekiplerinden Hebei China Fortune, önceki gün de Beşiktaş'tan Ersan Adem Gülüm'ü 7 milyon Euro'ya kadrosuna kattı.

Zenit'in forveti Hulk'a 100 milyon Euro bonservis, Yaya Toure'ye ise yıllık 40 milyon Euro maaş teklif edilmesi dudak uçuklattı. Futbol dünyası Çin pazarını tartışır hale geldi. Daha önce birçok dünya yıldızının bu coğrafyanın yolunu tutması ödenen paraların kaynağını da sorgulattı.

Yıllarca şike ve futbolda yaşanan yolsuzluklarla boğuşmak zorunda kalan Çin, son birkaç yıldır bu imajı ortadan kaldırmak için sistemli olarak çalışmalara başladı. 10,3 trilyon dolara yaklaşan gayri safi yurtiçi hasılasıyla ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Asya temsilcisi, ekonomi, sanayi ve bilimde gösterdiği ilerlemeyi yeşil sahalara da taşımayı hedefliyor. Devlet, futbolda da gelişme sağlanabilmesi için farklı politikalar uyguluyor. Bu kapsamda kulüplerin yatırım yapmalarını destekliyor ve teşvikte bulunuyor. Kulüpleri satın alarak ya da sponsorlukla maddi kaynak sağlayan dev bütçeli holdingler Çin Futbolunun lokomotifliğini üstleniyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE