Sağlık Bakanlığı Lise Mezunu 2088 Personel ( Hemşire, Tekniker ve Şoför ) Alımı

Sağlık Bakanlığı personel alımı için ilan yayımladı. Farklı şehirlerde ve kontenjanlarda 2088 sözleşmeli personel alımı ilan detayı haberde.

Sağlık Bakanlığı Lise Mezunu 2088 Personel ( Hemşire, Tekniker ve Şoför )  Alımı

Sağlık Bakanlığı personel alımı yapıyor. Daha önce de çok kez duyurusu yapılmış olan Sağlık personeli alımı için süreç başladı. Bakanlık Türkiye geneli olmak üzere 2088 Sözleşmeli Personel Alımı yapacak. Alımlar Bakanlık Taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere yapılacak. İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde Sağlık Bakanlığı lise mezunu personel alımı hakkında detayları aktaracağız.

Sağlık Bakanlığı Lise Mezunu Kontenjan Bilgisi Nedir?

Sağlık Bakanlığı 2022 yılı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere KPSS 2022/11 Tercih kılavuzu kapsamında 2088 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Bu kapsamda alımlar,

  • 483 Destek Personeli ( Şoför ),
  • 483 Hemşire,
  • 79 Anestezi Teknisyeni,
  • 15 Çevre Sağlığı Teknisyeni,
  • 520 İlk ve Acil Yardım Teknisyeni,
  • 69 Laboratuvar Teknisyeni,
  • 89 Röntgen Teknisyeni,

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Sağlık Bakanlığı 2022/11 kapsamında tercih kılavuzu ile lise mezunu 2088 personel alınacak. Adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatamdaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak" şartları aranacak.

POZİSYONUNA GÖRE NİTELİK KODLARI VE POZİSYON ŞARTLARI: https://www.isinolsa.com/sozlesmeli-personel-alimi/saglik-bakanligi-202211-tercih-nitelik-kodlari-lise-on-lisans-h43258.html

Özel Şartlar Nelerdir?

2022 yılı KPSS Puanı şartı aranacak. Bu kapsamda 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise seviyesinde P94 puan türünden puan almış olmak gereklidir. Yaş şartı olarak 65 yaşından gün almamış olmak ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak gereklidir.

İlk ve Acil Yardım Teknisyeni Şartı Nedir?

a) İntravenöz ve intraossöz girişim yapar.

b) Temel hava yolu uygulamaları, endotrakeal entübasyon ve oksijen uygulaması yapar.

c) Uygun taşıma tekniklerini uygular.

ç) Temel yaşam desteği protokollerini uygular. Bu uygulama sırasında yarı otomatik ve tam otomatik eksternal defibrilatörleri kullanır.

d) Travma stabilizasyonu ile kırık, çıkık ve burkulmalarda stabilizasyonu sağlar.

e) Hastanın nakle hazır hale gelmesini sağlar.

f) Yara kapatma ve basit kanama kontrolü yapar.

g) Acil doğum durumunda doğum eylemine yardımcı olur.

ğ) Monitörizasyon ve defibrilasyona yardımcı olur.

h) Görevinin tüm aşamalarında haberleşme ağını doğru ve hızlı bir biçimde kullanır.

ı) Ambulansı teknik, tıbbi araç-gereç ve malzeme yönünden kullanıma hazır halde bulundurur, gerektiğinde ambulansta sürücülük görevi yapar.

Şoför Alımı Başvuru Şartı Nedir?

18.07.1997 tarihli ve 23053 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 75’inci maddesinde 2015 yılında yapılan değişikliklerle sürücü belgelerinde yeni bir sistem öngörülmüş ve 2016 yılı itibarıyla yeni sisteme geçilmiştir. Mezkur Yönetmeliğin geçici 10’uncu maddesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış ve sahibine römork takarak araç kullanma yetkisi veren sürücü belgeleri veya sürücü sertifikalarının yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sırasında yeni sınıfına ilave olarak “E” ibaresinin ekleneceği belirtildiğinden, B sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları BE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, C sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları CE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, D sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları DE sınıfı sürücü belgesine sahip olanların, D1 sınıfı sürücü belgesi istenilen kadroları D1E sınıfı sürücü belgesine sahip olanların da tercih edebilmeleri mümkündür. Yine aynı Yönetmelik hükümleri doğrultusunda eski sürücü belgelerinin 31/12/2024 tarihine kadar yeni sürücü belgeleri ile değiştirebilmesi öngörüldüğünden eski sürücü belgelerinin geçerliliği de devam etmektedir. Bu nedenle Tercih Kılavuzunda yer alan yeni sürücü belgesi sınıfları ve istenilen sürücü belgesini karşılayabilecek diğer yeni sürücü belgesi sınıfları ile bu belgelerle denk kabul edilen eski sürücü belgesi sınıfları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

KPSS 2022/11 kapsamında Sağlık Bakanlığı personel alımı için tercihler 30 Kasım 2022 tarihi ile 5 Aralık 2022 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Adaylar tercihlerini sadece ÖSYM AİS sistemi üzerinden gerçekleştireceklerdir. 

TERCİH KILAVUZU BURADA

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet ali
mehmet ali - 1 yıl Önce

BENİM B EHLİYETİM VAR BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM

oğuzhan uçak
oğuzhan uçak - 1 yıl Önce

lisans mezunları şoför alımına başvurabilir mi?

Gökçe çoşkun
Gökçe çoşkun - 1 yıl Önce

Lise mezunuyum tıbbi sekreterlik kurşunu bitirdim başvurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim