Kültür Bakanlığı 149 Personel Alımı 4/B-En Az Lise ve 55 KPSS ( Temizlik, Şoför, Bahçıvan )

Kültür ve Turizm Bakanlığı 49 Şehirde 149 Personel Alımı En az lise mezunu, Şoför, temizlik Personeli ve Bahçıvan alımı şartları ve başvuru tarihi netleştir.

Kültür Bakanlığı 149 Personel Alımı 4/B-En Az Lise ve 55 KPSS ( Temizlik, Şoför, Bahçıvan )

Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli personel alımı ilanı yayımlandı. Az Önce gelmiş olan duyuru ile Bakanlık bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 49 şehirde 149 kişilik kadro ile sözleşmeli personel alımı yapacağını ilan etti. Son zamanlarda 2022 yılı bünyesindeki ihtiyacını karşılamak için ilan yayımlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı fakrlı kadrolarda 149 sözleşmeli personel alımı yapacak.

Taşra Teşkilatına 4 / B 149 Personel Alımı Yapılacak!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan personel alımı ilanına göre Türkiye Geneli farklı şehirlerde bulunan Taşra Teşkilatındaki eksikliği karşılamak üzere 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun B fıkrasına göre sözleşmeli olarak 4/B personel alımı yapılacak. Alımlar KPSS Puanı ile yaılacak olup herhangi bir Sözlü veya Yazılı sınav yapılmaksızın sözleşmeli personel alımı yapılacak. Alımlar farklı kadrolarda gerçekleştirilecek.

46 şehirde 149 Personel Alımı Kontenjan Dağılımı:

 • 82 Temizlik Personeli,
 • 64 Şoför,
 • 3 Bahçıvan

ŞOFÖR ALIMI KONTENJAN DAĞILIMI:

TEMİZLİK PERSONELİ KONTENJAN DAĞILIMI:

BAHÇIVAN KONTENHAN DAĞILIMI:

Ankara 3 kişi

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Bakanlık 149 kişilik kadro için hem genel hem de özel nitelikler talep edeceğini bildirdi. Bu kapsamda genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Özel olarak ise KPSS, Eğitim ve yaş şartları aranacak.

Genel Başvuru Şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak,
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olmamak, Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak şartları aranacak.

Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

Adaylardan ortak özel olarak 2020 yılında yapılan B Grubu Kamu personeli Seçme Sınavından Lise mezunları için KPSSP94 ve Ön Lisans mezunları için KPSSP93 puan türünden en az 55 puan almış olmak gereklidir.

Şoför Alımı Özel Şartları:

Şoför alımları Lise ve Ön Lisans seviyesinde yapılacak. Bu kapsamda Lise mezunu 50 ve Ön Lisans Mezunu 14 Şoför olmak üzere toplamda 64 Şoför alımı yapılacak.

Lise ve dengi okul mezunu olmak veya 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarının Otobüs Kaptanlığı, Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık) bölümlerinden mezun olmakSon başvuru tarihi itibarıyla 40 ve ya 35 yaşını doldurmamış olmak, En az fiilen 6 ay Şoför olarak çalıştığını belgelemek, (e-Devletten alınacak meslek kodunu gösterir barkotlu SGK Hizmet dökümü)

Temizlik Personeli Alımı

 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Son başvuru tarihi itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak,
 • Temizlik görevini yapmasına engel olabilecek hastalık ve benzeri durumu bulunmamak,

Bahçıvan Alımı Şartları:

 • 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarının Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği bölümünden mezun olmak veya herhangi bir Önlisans programından mezun olup, bahçecilik/çiçek düzenlemeciliği dalında ustalık veya kalfalık belgesine sahip olmak.
 • Son başvuru tarihi itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak,
 • Bahçıvanlık görevini yapmasına engel olabilecek hastalık ve benzeri durumu bulunmamak.

Başvuru Tarihi Netleşti!

Kültür ve Turizm Bakanlığı 149 personel alımı için ikan 13 Nisan 2022 tarihi ile yayımlanmıştı. Ancak ilk yayımlanan ilanda başvuru tarihi netleşmemişti. Son dakika 14 Nisan 2022 tarihi ile gelmiş olan duyuru ile Başvuru Tarihleri netleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı personel almı başvuruları sadece Elektronik ortamda kariyer adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

Başvuru Ekranı: https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr

Başvuru Tarihleri: 25/04/2022-09/05/2022 tarihleri arasında başvuru alınacak.

İLANIN TAM METNİ

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 10:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hikmet Arslan
Hikmet Arslan - 2 yıl Önce

Yine kriter ben güvenliği mesleğinde de vaz gectim artik temizlik gorevlisi de olamiyacaz ona da kriter şartı uygulamışlar gercekten yaziklar olsun sizlere durumları çok zorlastiriyorsunuz

Melike Abukan
Melike Abukan - 2 yıl Önce

Bakın ben ve ailem çok zor durum dayız nekadar ilanlarda baş vuruyorum kimse bana dönmüyor nereye gittiysem işe alınamiyorum lütfen yardımcı olun ben bir lise mezunuyum hiçbir yerde çalışamıyorum iş veren yok lütfen sesimizi duyun

Orhan
Orhan - 2 yıl Önce

KPSS KPSS yetti artık aya biz bok mu yicez

Hülya Topcu
Hülya Topcu - 2 yıl Önce

Hep yaş farkı liseyi bitirmekte fayda etmiyor bende hastane çalışmak istiyorum ama çıkmadı yeniden alımlar olurmuki 39 yasindayim

Fatih yücekaya
Fatih yücekaya - 2 yıl Önce

Hep yaş sorunu bende 39 yaşındayım bizleri genç görmüyorsunuz neden o zaman emekli yaşını 65 yapıldı bu ne saçmalık