Adalet Bakanlığı 500 İcra Katibi Alımı Başvuru Şartları ( KPSS ) Nedir?

Adalet Bakanlığı 81 Şehir 500 İcra Katibi alımı için tablo yayımlandı. 500 Memur Alımı kapsamında ilanın ekleri burada.

Adalet Bakanlığı 500 İcra Katibi Alımı Başvuru Şartları ( KPSS ) Nedir?

Adalet Bakanlığı 2022 yılı memur alımı ve personel alımı ilanları yayımlandı. 1 Mart 2022 tarihi ile başlamış olan başvurular için Şehre göre kontenjan dağılımı ve başvuru şartları belli oldu. Sözleşmeli İcra Kâtibi Pozisyonlarında Sınavı Yapacak Adalet Komisyonları ve Sınav İzni Verilen Mahallere ilişkin tabloda yayımlanmış olup başvurular devam etmektedir.

2022 Yılı 500 İcra Katibi Alımı Yapılacak!

Adalet Bakanlığından gelmiş olan duyuruya göre bakanlık bünyesine İcra İşleri Dairesi Başkanlığından görevlendirmek üzere 500 İcra Katibi alımı yapılacağı bildirildi. Alımlar Ülke Geneli farklı şehirlerde gerçekleştirilecek.

İcra Katipliği Başvuru Şartları Nedir?

İcra Katipliği alımı için adaylardan 657 Sayılı Devlet Memurları kanunu kapsamında 48. maddesindeki nitelikler aranacak. Bunun dışında,

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Kamu haklaırndan mahrum olmamak,

- Güvenlik Soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

- Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,

- Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

KPSS Şartı Nedir?

Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP3, ön lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

Yaş Şartı Nedir?

Merkezi sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmak gereklidir. Yani 2020 yılı KPSS Puanı ile alım yapıldığından yaş şartı da 01 Ocak 2022 tarihi ele alınacaktır.

Eğitim Şartı:

En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,

Başvuru Tarihi Belli Oldu!

Adalet Bakanlığına İcra Katibi alımı için başvurular 1 Mart 2022 tarihi ile başlamıştı. Adaylar başvurularını en geç 17 Mart 2022 tarihine kadar gerçekleştirmeleri gereklidir. Başvurular İnternet ortamından yapılmakta olup son başvuru günü en geç 23:59 a kadar yapılacak başvurular kabul edilecektir. Bu kapsamda başvuru yapacaklar, https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranını kullanarak başvuruları gerçekleştireceklerdir. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

İLGİLİ HABER: Adalet Bakanlığı 2022 Yılı 12.823 Personel Alımı! Kontenjan? Lise, Ön Lisans ve Lisans

İLGİLİ HABER: Adalet Bakanlığı 12 Bin 823 Kamu Personeli Alımı Başvuru Tarihi ve Kadrolar Belli Oldu!

İLGİLİ HABER: Adalet Bakanlığı ve CTE 12.823 Personel Alımı 2022 Ek1, Ek2, Ek3, Ek4, Ek5 Kılavuzları

İşin Olsa İnstagram >>>> BURADA

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

İcra Katibi Sınav Detayları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı İcra Katibi alımı için sınavlar Uygulamalı ve Sözlü olarak iki aşamadan gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda İlk olarak Uygulamalı sınav ve sonrasında sözlü sınav yapılacak.

Uygulamalı Sınav Tarihi: Uygulama sınavı, sınavı yapacak adalet komisyonlarının bulunduğu adliyelerde 09 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlayacaktır.

Sözlü Sınav Tarihi: Sözlü sınav, sınavı yapacak adalet komisyonlarının bulunduğu adliyelerde 23 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlayacaktır.

Uygulamalı Sınav Detayları:

KPSS değerlendirmesi ile Uygulamalı sınava kadro sayısının 20 katı aday katılacak. Bu kapsamda 10.000 aday icra katipliği uygulama sınavına katılacaklardır. Uygulamalı sınava girmeye hak kazananların listesi en geç 11 Nisan 2022 Pazartesi günü sınavı yapacak komisyonların adliye internet sitesinde ilan edilecek olup, ayrıca yazılı bildirim yapılmayacaktır

Sözlü Sınav Detayları:

Uygulama sınavında başarılı olanlardan, sınavı yapacak adalet komisyonlarının doğru olarak kabul edilen kelime sayısı esas alınmak kaydıyla, en fazla doğru kelime yazan adaydan başlanarak sınavı yapacak adalet komisyonu için ilan edilen pozisyon toplamının üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır. Buna göre oluşturulan sıralamada, son sıradaki adayla aynı sayıda doğru kelime yazan adaylar da sözlü sınava girebileceklerdir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2022, 13:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğba
Tuğba - 2 yıl Önce

Lütfen yaş şartı esnetilsin 35 yaş üstü de başvurabilsin

Sukran
Sukran - 2 yıl Önce

Mubasirligi kpps puanı isteniyomu

soner
soner - 2 yıl Önce

lütfen yaş esnetilsin ve kpss olmasın rica ediyoruz işsiziz zor durumdayız yardımcı olun

Uğur
Uğur - 2 yıl Önce

bu nasıl iş arkadaş lisans,önlisans, ortaöğretim hepsinde 70 ve üzeri başvuruyor. lisans kpps ile ortaöğretim kpss aynı zorlukta mı ki böyle saçma bir şart var.

Izzet başer
Izzet başer - 2 yıl Önce

Engelli alımı varmı yazmiyorda