Türkiye genelinde koronavirüsü vaka artışları devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son açıkladığı verilere göre Covid-19 nedeniyle durumu ağırlaşan hasta sayısında artış var. Diğer bir gelişme ise Yoğun bakım hastalerının durumu ile ilgili açıklandı. Bakan Koca Diyarbakır ilinde bir toplantı sonrası Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde vaka artışını ele aldı. Ege ve Trakya bölgesinde kontrol altında olan virüs, İç Anadolu Bölgesinde bazı illerde artışta. Ankara, Konya bunlardan bazıları. Yeni tedbirler ne olacağı merak konusu oldu. Hürriyet Gazatesi Nuray Babacan'ın aktardığı habere göre 7 ilde sokağa çıkma yasağı gündeme geldi.

ANKARA DAHİL 7 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Bilim Kurulu toplantısında ele alınacak tedbirler için tavsiye kararları bildiriliyor. Bilim Kurulu Toplantısında masada olan konulardan bir tanesi de il ve ilçe bazlı olarak uygulanmak üzere hafta sonları kısıtlama olmasıdır. Bu seçenekte sadece vaka artışı olan 7 il için olabilecek. Bazı ilçelerde de uygulanabilecek. İl Pandemi Kurulları bu konuda bir karar alabilir. Alınması beklenen diğer tedbirler ise şu şekilde olacak.

- Piknik alanları ile parklarda sahil bölgelerine giriş çıkış kontrolleri,

- Alışveriş merkezlerinin kontrollerinin daha sık hale getirlmesi,

- Yiyecek ve içecek için satış yerlerine yeni bir tedbir gelmesi sadece paket servise müsade edilmesi,

- Ankara'nın da dahil olduğu 7 ilde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması.

HANGİ İLLERDE VAKA ARTIŞI VAR?

Sağlık Bakanı Koca günlük vaka artışı olan illeri  Erzincan, Kayseri, Karaman ve Van illeri  olarak açıkladı. Ağır hasta sayısında en fazla olan iller ise Erzurum, Yozgat, Konya, İstanbul ve Ankara olarak ifade edildi. Türkiye genelinde artışta olan iller 

Editör: TE Bilisim