YÖKDİL Sınav Sonuçları Ne Zaman?

3 Kasım tarihinde Türkiye genelinde yapılan YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte sınav takvim.

YÖKDİL Sınav Sonuçları Ne Zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirli aralıklarla gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), 2019 yılı için 3 Kasım tarihinde yapıldı. Türkiye genelinde binlerce kişinin katıldığı bu sınavı

YÖKDİL Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM tarafından sınav yapılmadan önce açıklanan sınav takvimine göre sonuçlar 28 Kasım 2019 tarihi itibari ile açıklanacak. Sınava giren adaylar bu tarih itibari ile online olarak sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

YÖKDİL Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilecek?

Adayların 28 Kasım tarihi itibari ile sonuçların açıklanmasının ardından sonuc.osym.gov.tr adresinden sınav sonuçlarına ulaşması mümkün olacak. Sonuç bilgilerine erişilebilmesi adına ise T.C. Kimlik numarasıyla birlikte aday şifrelerinin girilmesi gerekecek.

YÖKDİL Sınavı nedir?

Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarındaki kişilerin katılım gösterdiği sınav, dil üzerine olduğu gibi Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce olarak gerçekleştirilmektedir. Özellikle akademik alanda kariyer planlayan kişilerin dil bilgilerini belgelemeleri ve alım şartlarında gerekli olan YÖKDİL puanı şartını yerine getirmesi adına girmesi gereken YÖKDİL sınavı, bu nedenle de yoğun bir ilgi görmektedir. Türkiye’de 30 ilde 35 farklı sınav merkezinde gerçekleştirilen bu sınav için başvuru sırasında adayların tercih yapması gerekmektedir. Tek oturum şeklinde gerçekleştirilen sınavda adayların 5 seçenekli 80 soruya yanıt vermesi zorunludur. Sınav süresi ise 180 dakika olarak belirlenmiştir. 100 puan üzerinden hesaplanan sınavda adaylar için Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100 formülü geçerli olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 10:02
YORUM EKLE