YKS Tercih Sonuçları için Son Günlere Yaklaştık

Üniversite sınava giren adayların merak ile beklemiş olduğu “YKS tercih sonuçları” ÖSYM tarafından açıklanarak adayların yeni eğitim öğretim yılına giriş yapmaları sağlanacak. Sonuçlar ÖSYM resmi sitesinden yayınlanacağı gibi T.C numaranız ve sistem şifreniz ile sorgulama yapabileceksiniz.

YKS Tercih Sonuçları için Son Günlere Yaklaştık

Üniversite sınava giren adayların merak ile bekmiş olduğu “YKS tercih sonuçları” ÖSYM tarafından açıklanarak adayların yeni eğitim öğretim yılına giriş yapmaları sağlanacak. Sonuçlar ÖSYM resmi sitesinden yayınlanacağı gibi T.C numaranız ve sistem şifreniz ile sorgulama yapabileceksiniz.

YKS tercih sonuçları merak ile beklenirken YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından bir üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül arası yapılacağı açıklandı.

YKS YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİELCEK

ÖSYM tarafından düzenlenecek olan yerleştirme işlemleri şu şekilde gerçekleştirecektir;

  • TYT veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme sonuçları

  • Yükseköğretim programları ile ilgili tercihler

  • Yükseköğretim programlarının belirlemiş olduğu kontenjanlar

Yükseköğretim programları içerisinde öğrenci alımlarında ÖSYM tarafından yapılan Merkezi Yerleştirmeler ile birlikte yükseköğretim kurumları tarafından yapılan Özel Yetenek Sınavı Seçme sınavı olarak iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Merkezi yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programları için yerleştirme puanları var ise ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 20:50
YORUM EKLE