TYT, AYT ve YDT Sınav Tarihleri Ne Zaman?

ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT, AYT ve YDT sınav tarihleri ne zaman, adaylar sınava hangi tarihte girecek?

TYT, AYT ve YDT Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından her sene liseyi bitiren adaylara Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi düzenlemektedir. Adaylar girmiş oldukları bu sınavlar aracılığı ile puan almaktadır ve bu puanları ile üniversitelerin ilgili bölümlerine girmeye çalışmaktadır. Buna göre ÖSYM tarafından TYT, AYT ve YDT sınavları için müracaatlar alınmakta ve yazın düzenlenmektedir. Bu sene hangi tarihte sınavın yapılacağı büyük bir merak ile bekleniyordu ve ÖSYM tarafından yayımlanan tarih ile TYT, AYT ev YDT'nin ne zaman yapılacağı öğrenildi. Peki TYT, AYT ve YDT'ye adaylar ne zaman gireeck?

TYT, AYT ve YDT SINAV GİRİŞİ NE ZAMAN

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile Temel Yeterlilik Testi TYT'nin birinci oturumu 20 Haziran tarihinde yapılacak. Alan Yeterlilik Sınavı AYT ikinci oturum 21 Haziran tarihinde yapılacak ve ek olarak Yabancı Dil Testi YDT'ye de girmek isteyenlerin üçüncü oturumları da 21 Haziran tarihinde yapılacaktır. Sınavın sonuçları ise Temmuz itibari ile adaylara duyurulacaktır.

Buna göre TYT, AYT ve YDT'Ye girmek isteyen adayların mutlaka Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi aracılığı ile kesin başvurularını Şubat ile Mart ayı içerisinde yapması gerekmektedir.

YORUM EKLE