TEOG'da Puanlar Yeniden Hesaplandı

TEOG sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Fakat muafiyet başvuruları sisteme geç girilen 519 öğrencinin sınav sonuçları yeniden hesaplandı. İşte ayrıntılar…

TEOG'da Puanlar Yeniden Hesaplandı

TEOG'da Puanlar Yeniden Hesaplandı

519 öğrencinin Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında sisteme din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyet başvuruları geç girilmişti. Bu öğrencilerin puanları yeniden hesaplanarak e-okul üzerinden yayınlandı. Aynı zamanda yapılan açıklamada yeniden hesaplanan puanların diğer 1 milyon 287 bin 428 öğrencinin yüzdelik dilimlerinde herhangi bir değişikliğe neden olmadığı belirtildi. TEOG kapsamında hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puanların 29 Haziran'da ilan edildiğini hatırlatan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden bazı öğrencilerin muafiyetlerinin dikkate alınmadığına dair dilekçelerin Bakanlığa ulaştığı ve bunun üzerine Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili inceleme ve araştırmalarını yaptığı ifade edildi. Aynı zamanda 1982 Anayasasının 24. maddesi gereğince din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer aldığı da açıklamada belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının talebi üzerine 9 Temmuz 1990'da Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu Başkanlığının "T.C uyruklu Hristiyanlık ve Musevilik dinlerine mensup öğrencilerin bu dinlerden birine mensup olduklarını belgelendirmeleri kaydıyla" din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf tutulmaları yönünde bir karar alındığı belirtildi. Açıklamanın devamında ise "Bu karar üzerine ülkemizde resmi ve özel okullarda bu koşulları taşıyan öğrencilerin kendilerinin veya velilerinin yazılı başvuruları ile muafiyet işlemleri uygulanmaya başlamıştır.” İfadeleri kullanıldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE