POMEM Sınav Şeklinde Değişiklik

2008 tarihli Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğiyle POMEM’lere öğrenci alımı düzenlenmişti. 6 Haziran 2015 tarihi itibari ile bu yönetmelik tamamen değişti. İşte ayrıntılar…

POMEM Sınav Şeklinde Değişiklik

POMEM Sınav Şeklinde Değişiklik

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları POMEM yönetmeliğinde yapılan değişikliklere göre o yıl yapılan kontenjanın dışında tutulacak. Belirlenen taban puanın en az %80’ini almış olan Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları POMEM’e girebilecek. Şahsen başvuru şartı önceki yönetmelikte de olduğu gibi şimdi de devam ediyor. Başkanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti başvuruda bulunan adaylardan alınacak. Ödencek başvuru ücreti Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Sınav ücreti sadece Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından alınmayacak. Yaş düzeltmeleri konusunda da yeni düzenlemeler yapıldı. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde adayın düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınacak. Adaylarda sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranacak.

Adaylar sınav aşamasında ise öncelikle sağlık kontrolüne tutulacak. Bu raporda Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur" veya "Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz" şeklinde karar çıkacak. Bu testi geçen adaylar, daha sonra fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulacak. Bu sınavdaki kriterler erkek ve bayanlar içn ayrı ayrı belirlenir. Başkanlık daha sonra belirleme yapacak. Ancak adayların bu sınavda 100 üzerinden 70 alması gerekecek. Adaylar, fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmalaroı durumunda mülakat sınavına girecek. Adayların mülakat sınavından da 100 üzerinden 70 almaları gerekecek. POMEM giriş puanı adayın KPSS puanının %30'u, fiziki yeterlilik sınavı puanının %30'u ve mülakat sınavı puanının %40'ının toplamından oluşur.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE