MEB Tarafından 2019 LYS Takvimi Güncellendi

Birçok lise adayı gencin ve tabi ki birçok LYS adayı gencin ailelerinin heyecanla beklediği, LYS’ye dair Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan açıklamada 2019 yılı takvimi kılavuz güncellemesine dair değişiklik değişiklikler belli oldu. Peki, bu zorlu maratonuna dair yapılan yeni güncellemeler neler? Bizde siz değerli okurlarımız için konun detayına haberimizde yer verdik.

MEB Tarafından 2019 LYS Takvimi Güncellendi

Orta öğretimden liseye geçiş sınavı olan LYS’nin milli eğitim bakanlığınca yapılan kılavuz güncellemesinde, yeni bilgiler daha detaylı bir biçimde yerini aldı. Net sınav tarihi ise; 1 Haziran 2019 olarak belirlenmişti.

Kılavuz Güncellemesinin Detayı

Mayıs ayı itibariyle yapılan kılavuz güncellemesi öncesinde, veliler ve öğrenciler tarafından çözülemeyen en önemli konu engelli öğrencilerin muaf olduğu derslerin sınav süreleri ile ilgiliydi. Din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dil gibi dillerden muaf olan öğrencilerin, sınav sürelerinin kaç dakika olacağına dair sınav kılavuzunda her hangi bir bilgi yer almıyordu. Güncelleme sonrası, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özellikle dikkat çekildi ve konuya ilişkin, açık bir açıklama yapıldı. Yeni kılavuz güncellemesinde; bazı derslerden muaf olan adayların sınav sürelerinin, 60 dakika olduğuna dair bir bilgi yer alıyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dil gibi derslerden muaf olmayan lise adayları ise, geçen yıl olduğu gibi, sınavda 80 dakikalık bir süreye sahip olacaklar.

YORUM EKLE