MEB Açık Okul Sınav Duyurusu Yaptı! Videolu Örnek Sınav Uygulaması Paylaşıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Açık orta okul ve açık lise için sınav duyurusu yaptı. Videolu örnek sınav uygulaması paylaşıldı. Kurallar yeniden sıralandı.

MEB Açık Okul Sınav Duyurusu Yaptı! Videolu Örnek Sınav Uygulaması Paylaşıldı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı açık lise ya da açık orta okulda öğrenim görmekte olan öğrenciler uzaktan ilk kez çevrim içi ortamdan sınav olacaktır. Buna göre sınavlar internet üzerinden ilk defa gerçekleşeceği için öğrencilerin bilgilendirilmesine yönelik bilgiler paylaşılmaya devam ederken MEB yeni bir duyuru daha yayımladı. Bu duyuru ile kurallar yenilendi, örnek sınav uygulaması paylaşıldı ve saat gbi diğer bilinmeyen detaylar da paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı açık lise ve açık orta okul sınavlar 25 Şubat saat: 09.30 itibari ile başlayacak olup adayların bu tarihten başlayarak 1 Mart tarihine kadar tüm derslerinden sınava girmesi gerekmektedir. Girilmeyen derslerde sınava girmedi olarak işlem yapılacaktır.

Sınav Kuralları Yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığı açık lise ve açık orta okul sınavları için kuralları yineledi. Buna göre sınav ekranında sadece sınav uygulaması olacak farklı bir uygulama olmayacak. Adayların her dersteki testleri çözmesi, kaydet ve ilerle demesi, son soru da ise sınavı bitir demesi gerekmektedir. 25 dakikalık süre içerisinde bitirilmeyen sınavlar otomatik sonlandırılacak ve cevaplanan sorular kadar değerlendirme yapılacaktır. Sınav anında farklı bir uygulama açılırsa kapat uyarısı gelecek, eğer kapatılmazsa sınav geçersiz sayılacak. Sınav anında farklı bir ekrana geçiş olursa 20 saniye süre verilecek, aday 20 saniye içerisinde diğer ekranı kapatıp sınava gelmezse sınav geçersiz sayılacaktır. Elektrik gitmesi, şarj bitmesi, internet çekmemesi durumunda sınav 1 kere daha yapılabilecek olup yine sınavın kapanması halinde sorumlu aday olacak ve sınav geçersiz sayılacaktır.

Videolu Örnek Sınav: https://bit.ly/3kkIIME

Sınav Nasıl Olacak?

Adaylar MEB Açık okul sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak elektronik sınava girilş, online sınava giriş butonuna basacak. Ardından istediği dersi seçecek ve sınava başla diyecek. Sonrasında ise 25 dakikada sınavı tamamlayacak. 1 Mart tarihine kadar adayın aldığı maksimum 24 dersten sınava girmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER