LYS 2016 Sonuçları Açıklandı! Sonuçları Sorgulama Adresi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılında adaylara düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınav sonuçları açıklandı. Hemen sorgulama adresine tıkla ve kaç puan aldığını öğren

LYS 2016 Sonuçları Açıklandı! Sonuçları Sorgulama Adresi
2016 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından adaylara Lisans Yerleştirme Sınavı düzenlendi. Bu sınava geçtiğimiz senelerden daha çok aday girmeye hak kazandı çünkü adaylara göre Yükseköğretime Geçiş Sınavı bu sene kolay soruldu ve beklenenden daha fazla aday 180 baraj puanını geçebildi. YGS'da mantık ve düşünce sorularının var olması adayların yüksek puan almasının kolaylaştırıyor ancak LYS'de böyle bir durum yok. Çünkü sorularda mantık yerine tamamen bilgi var ve çalışan adaylar bu sınavda zorlanmazken çalışmayan adayların zorlandığı görülmektedir. Özellikle Matematik ve Fen alanında öğrencilerin çok zorlandığı soruların çoğunun zor olduğu ifade edilmektedir.

Sınav Sonuçları Açıklandı Hemen Öğren

ÖSYM tarafından yapılan yapılan Lisans Yerleştirme Sınavının sonuçları sonunda açıklandı. Sıralamalar incelendiğinde LYS'nin YGS sınavına göre birkaç kademe daha zor olduğu görülmektedir. Ancak adaylar YGS'den yüksek aldığı için otomatik olarak tüm sınav sonuçları daha yüksek gelmekte ve bu durum okul puanlarının biraz daha artmasına sebep olabilir. Okul puanları ise yine aynı usul olarak diploma ortalamanızın 0,6 ile çarpılması ile hesaplanmış durumda. Hemen sizlerde LYS'den kaç aldığınızı merak ediyor ve sorgulama adresini arıyorsanız aşağıda sizler için sunmuş olduğumuz ÖSYM'nin resmi sorgulama ekranına tıklayabilir ve bu sayfadan TC kimlik numaranız, ÖSYM şifrenizi girerek kaç puan aldığınızı öğrenebilirsiniz.

https://sonuc.osym.gov.tr/

YORUM EKLE