Bekçilik Yazılı Sınavı Nasıl Olur: Bilinmesi Gerekenler

Bekçi olmak için geçilmesi gereken bekçi alım sınavı hakkında adayların bilmesi gereken herşey. Bekçi alım sınavı öncesi bilinmesi gerekenler.

Bekçilik Yazılı Sınavı Nasıl Olur: Bilinmesi Gerekenler

Bekçi alımları için ön başvurusunu yapan ve sağlık mülakatını geçen adaylar Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen yazılı sınavdan geçer not almak zorundadır. MEB tarafından hazırlanan bu sınavda adayların çeşitli konulardaki bilgi ve yetkinliği ölçülmektedir.

Bekçi Alım Sınavı İçeriği

Toplamda 100 sorudan oluşan sınav A, B, C, D ve E olmak üzere 5 şıktan oluşan test sınavı türünde icra ediliyor. Yanlışların doğruyu götürmediği bu sınavda adayların 100 puan üzerinden en az 50 alması gerekmektedir. Yazılı sınavlar hali hazırda İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Çorum, Sivas, Gaziantep, Elazığ, Erzurum ve Batman'da yapılsa da ilerleyen dönemlerde farklı illerde de yapılabileceği gündemde.

Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarından gelen sorulardan bazıları ayırt edici nitelikte.

Yazılı sınavdan geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavına katılmaya hak kazanmaktadır. İtiraz ve diğer prosedürler için pa.edu.tr üzerinden yayınlanan duyuruların takip edilmesi gerekmektedir. 

Sınav Zor Mu?

Sınavın zorluğu kişiden kişiye değişmektedir, ancak adayların bazı ayırt edici sorularla karşılaşacağını bilerek sınava hazırlanması tavsiye edilmektedir. Yine de sınav genel itibariyle ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde hazırlanmasından ötürü göreceli olarak kısa süre içerisinde üstesinden gelinebilecek türdedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 15:49
YORUM EKLE