2019 PAEM Parkuru Nasıl Olacak? Fiziki Yeterlilik Parkuru Belli Oldu Mu?

Polis Akademisi Başkanlığı 25. dönem POMEM (kadın pöh alımı) ile 2019-2020 Eğitim dönemi PAEM komiser yardımcısı adaylarına ait sınav başvurularını tamamladı. Buna göre başvuru yapan adaylar fiziki yeterlilik sınavı parkuru hazırlıklarına başladı. Sınav parkuru belli oldumu? Taktikleri, parkur süresi ve nasıl olacağı hakkında son detaylar haberimizde..

2019 PAEM Parkuru Nasıl Olacak?  Fiziki Yeterlilik Parkuru Belli Oldu Mu?

Polis Akademisi Başkanlığı 25. dönem POMEM ile 2019 - 2020 yılı paem sınav başvurularını 27 Eylül tarihinde tamamladı. PAEM için fiziki yeterlilik parkuru açıklaması yine Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinden önümüzdeki süreçte adaylara duyurulacak. Buna göre 2018 4. dönem PAEM parkurunda aşamalar nelerdi? Parkur süresi kaç dakika? Puanlama sistemi nasıl olacak. Adayların başarılı olabilmeleri için kaç puan almaları gerekli olacak? Bunun gibi soruların cevaplarını adayların bilgisine sunuyoruz. 

PAEM SINAV PARKURU NEDİR?

Polis Amirleri Eğitim merkezi Müdürlüğü (Komiser yardımcılığı ) sınavına başvuru yapan adayların fiziki olarak yeterli olup olmadıklarını adayların kuvvet kondisyonunu, çevikliğini, dengesini, esneklik ve çabukluğu açısından uygun olup olmadıklarını test edebilmek için yönetmelik uyarınca belirlenen parkurlarda zaman ve puan sistemi ile test edilmektedir. Sınav başvuru kılavuzunda da belirtildiği gibi "12. Maddede" adaylardan "fiziki yeterlilik sınavına katılmasında engel olmadığına" dair beyan alınacak. Bu belge sınav giriş belgesi açıklandığında internet sitesi üzerinden adaylara duyurulacak.

PARKUR PUANLAMASI;

Paem fiziki yeterlilik parkur sınavı ne zaman yapılacak? Polis Akademisi sınav başvurularının tamamlanmasının ardından resmi açıklamalar yapacak. PAEM sınav parkuru taktikleri araştıran adaylar için pratik olarak bolca antrenman yapmalarında fayda olacaktır.  Polis alımı fiziki yeterlilik sınav parkurunda; 7 aşamada belirlenen süre içerisinde tamamlayan adaylar parkuru bitirdiklerinde belirli puan alacaklar. Bu puanlar sonucunda 100 üzerinden en az 70 ve üzeri alan adaylar parkurdan başarılı olabilecekler. Puanlama sisteminde erkek ve kadın adaylar için bazı farklılıklar bulunuyor. Buna göre 50-51 saniyede kadın adaylar, 47-48 saniyede ise erkek adaylar 70 ve üzeri puan alabilecekler. 100 yani tam puan almak için kadın adayların 43 saniye, erkek adayların 40 saniyede tamamlamaları gerekli olacaktır.

Adaylar sınav parkurunda iken, başlangıç çizgisinde kronometre (süre ölçer) sensorlu olarak başlar. Bitiş çizgisinde ise çizgiyi geçmeye ile birlikte durur. Ayrıca kamera kayıtlı olarak yapılan sınavda tereddüt halinde kamera kayıtları kontrol edilir. 

7 istasyon toplamda 72 metre uzunluğunda bulunuyor. Adayın sınav alanına geldiğinde görevliler tarafından parkurun tanıtılması yapılmaktadır. Aday kendini tanıtarak parkur alanına gelir ve başla komutu ile birlikte 7 aşamalı parkurdaki aşamaları geçmesi istenilecektir. 

SINAV PARKURU AŞAMALARI;

Birinci adımda jimnastik tahtası üzerinde çift ayakla sıçranması istenilecek. İkinci aşamada ise 16 inçlik lastik içerisinden zıplayarak geçmesi istenilecek. 3. aşamada ise erkek adaylar için 155 kg iki tane kadın adaylar için ise 10 Kg iki tane ağırlığı taşımaları istenilecek. Diğer aşama olan 4. bölümde ise sağlık topuna dokunma hareketi ile devam edilecek. Aday 5. bölümde minderi takla atarak geçmesinin ardından 6. aşamada ise slalom koşusu ile son aşamada engel altından ve engel üstünden geçmeleri gerekli olacak. 7 istasyonu başarı olarak geçen adaylara sınav komisyonu puanlamasını verecek. Polis Akademisi Başkanlığına istihdam edilecek lisans mezunu komiser yardımcısı adayları için resmi parkur düzeni ve parkur puanlama sistemi, kuralları açıklamaları yapılacak. Adaylar bu açıklamalardan anında haberdar olmaları için işin olsa mobil uygulamalarını indirmeleri ile bildirim alabilecekler.

İŞİN OLSA/ÖZEL

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 23:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut hilaloglu
mahmut hilaloglu - 3 yıl Önce

bende sözleşmeye baş vurmak istiyorm ama bilgim yok

Aydan
Aydan - 3 yıl Önce

Poh alımında lise mezunları önlisans mezunları ile KPSS aynı puanı niye verdiniz lise adaylarına haksızlık yaptınız bizler 50 beklerken 65 yaptınız sadece yuuuuuuuh diyorum başka birşey diyemiyorum