2015 TEOG Yerleştirme Sonuçları 14 Ağustosta Açıklanacak

TEOG sınavına giren öğrenciler şu anda Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) açıklanmasını bekliyor. İşte ayrıntılar…

2015 TEOG Yerleştirme Sonuçları 14 Ağustosta Açıklanacak

2015 TEOG Yerleştirme Sonuçları 14 Ağustosta Açıklanacak

Öğrenciler Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) açıklanmasına az bir zaman kalmasının heyecanını yaşıyor. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü 8. Sınıftan mezun olan ve TEOG sınavına giren tüm öğrenciler için büyük önem taşıyor. Yerleştirmeler yeni kılavuza göre, bu puan esas alınarak kontenjan dahilinde yapılacak. Şubat ayında 2014-2015 öğretim yılı sonunda ortaokulların 8´inci sınıfını bitiren ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilecek öğrenciler için taslak hazırlanmış ve görüşe açılmıştı. Kılavuzun yayınlanmasının ardından tercihlerde Yerleştirmeye Esas Puanlar ön plana çıktı. TEOG tercihlerinde tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek. Tercih alımı bir defaya mahsus olmak üzere tek tip olarak yapılacak. Öğrenciler 25 okul tercihinde bulunabilecek. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Eğer öğrenciler hiçbir okula kaydolamazsa açık öğretim kurumlarına yerleştirmeleri yapılacak.

Öğrenciler liselere yerleşebilmek için 6-16 Temmuz arasında saat 13’e kadar tercihlerini yapabilecek. Tercihlerin alınmasının ardından öğrencileri yine uzun bir süreç bekliyor. Çünkü TEOG yerleştirme sonuçlarını öğrenmek için 14 Ağustos’u beklemeleri gerekiyor. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları 3 dönem halinde yapılacak. Öğrenciler ilk nakil başvurularını 17-21 Ağustos arasında yapacak. Bu tercihlerin sonuçlarının ardından ikinci dönem nakil başvurularına geçilecek. 24-28 Ağustos´ta da ikinci dönem nakil başvuruları yapılacak ve bunların sonuçları da 31 Ağustos´ta duyurulacak. Bu sonuçların ardından da 31 Ağustos-4 Eylül arasında esas nakil tercih başvuruları alınacak. Bu sonuçlar ise 7 Eylül tarihinde duyurulacak.

YORUM EKLE