Sanayi Üretiminde Artış

Sanayi Üretiminde Artış

Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ocak ayına göre artış gösterdi. TÜİK’ten alınan verilere göre 2015 Şubat ayında Sanayi üretiminde 1,7 oranında artış oldu. Bir önceki aya göre 2015 Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 17 artış gösterdi. Buhar, gaz, elektrik ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artış gösterdi. 2015 yılı şubat ayında sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörünün endeksi yüzde 0,7 azaldığı görüldü. Bunun yanı sıra imalat sanayi sektörü endeksi de yüzde 0,7 azaldı. Aynı ayda buhar, gaz, elektrik ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 artış gösterdi.

Dayanıklı tüketim malı imalatı 2015 yılı şubat ayında Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları arasında en çok artış gösteren grup oldu. 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre ana sanayi gruplarında görülen en çok artış ise yüzde 6,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında yaşandı.

Temel eczacılık ürünleri 2015 yılı şubat ayında imalat sektöründe en çok artış gösteren grup oldu. Eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 10 ile bir önceki yıla oranla en yüksek artışı gösterdi. Eczacılık sektörünü takip edenler ise yüzde 8,1 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,2 ile elektrikli teçhizat imalatı oldu. Geçen yılın aynı ayına oranla 2015 yılı şubat ayında en yüksek düşüş ise ulaşım araçları imalatında gerçekleşti.

 

 

YORUM EKLE