Yüzde 90 Koruyan Korona Virüs Aşısını İsrail'de Aldı! Peki Türkiye Alacak Mı?

Yüzde 90 koruduğu söylenen Pfizer şirketinin covid-19 aşısını İsrail'de sipariş verdi. Peki Türkiye alacak mı?

Yüzde 90 Koruyan Korona Virüs Aşısını İsrail'de Aldı! Peki Türkiye Alacak Mı?

Tüm dünya ülkeleri korona virüsü ile mücadele etmeye devam ederken geçtiğimiz günlerde Pfizer tarafından çok önemli bir duyuru yapıldı. Pfizer firması on binlerce kişi üzerinde denemelerin tamamlandığı ve yüzde 90 oranında koruma sağlayan aşının bulunduğunu müjdeledi. Bu haberden sonra Amerika Birleşik Devletleri hemen Pfizer firması ile görüşme talep etti ve 100 milyon doz sipariş etti. Şimdi de İsrail harekete geçti ve Pfizer şirketi ile anlaşma yaptıklarını söyledi.

İsrail'de Aşıdan Alacak

Pfizer şirketi tarafından üretilen ve yüzde 90 koruduğu belirtilen aşıdan İsrail'de 8 milyon doz sipariş ettiği belirtildi. 4 milyon doz ulaştığı gibi İsrail halkı için kullanılacak olup 4 milyon dozun raflarda bir süreliğine bekletileceği şu anda İsrail Başbakanı tarafından açıklanmaktadır.

Dünyanın konuştuğu korona virüsü aşısı İsrail'e 2021 yılı Ocak ayından itibaren ulaşacak ve seri bir şekilde halkta kullanılacak. Peki Türkiye aşı alacak mı?

Türkiye Aşı Alacak Mı?

Sağlık Bakanlığı ya da Türkiye'den henüz aşı alınması için resmi bir talep bulunmamakta olup ajanslarda geçen son dakika bilgisine göre Türkiye aşıyı alsa dahi ancak 2021 yılı yaz aylarında alabileceği belirtiliyor. Şu anda ABD 100 milyon doz ve İsrail 8 milyon doz sipariş verdi ki yakın zamanda diğer ülkelerinde sipariş vermesi ön görülüyor. Seri üretime geçen firmanın siparişleri Türkiye'ye ancak 2021 yaz aylarından sonra gelebileceği tahmin edilmektedir.

YORUM EKLE