Yerli Covid-19 Aşısında Önemli Yol Katedildi İnsanlarda Denenecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama da yerli corona virüsü aşısında önemli yol katedildiğini ve insanlar üzerinde denemelere de başlanacağını müjdeledi.

Yerli Covid-19  Aşısında Önemli  Yol Katedildi İnsanlarda  Denenecek

Türkiye başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında covid-19 virüsüne karşı aşı çalışmaları yapılmaya devam ederken bir çok ülke her gün aşıyı bulduğunu duyurmakta ancak araştırıldığında bu açıklamaların asılsız olduğu öğrenilmektedir. Ülkemizde 5 farklı nokta da covid 19 için aşı çalışmaları yapılmaya devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından önemli bir haber paylaşıldı. Yerli aşının hayvanlarda başarılı olduğu ve insanlar üzerinde denemelerin yapılacağı müjdelendi.

Hayvanlarda Başarılı Olduk!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı üretim tesislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı canlı görüşme de covid-19 aşısı için 19 hayvanın denek olarak kullanıldığı bu hayvanların tümüne virüs verildiği ve 10 hayvana aşı yapılarak kalan 9 hayvana aşı yapılmadığı belirtildi. Aşı yapılan 10 hayvanda virüsün rastlanmadığı, akciğerlerde virüsün görülmediği ve hiçbir ölüm gözlemlenmezken aşı yapılmayan hayvanlarda virüsün ciğerlere kadar indiği 4 hayvanın ise öldüğü belirtildi.

İnsanlarda Denenecek

Sağlık Bakanı bu müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a vererek durumu anlattı ve önümüzdeki haftalarda bu aşının insanlar üzerinde de deneneceği belirtildi. Buna göre ülkemizde beş farklı nokta da aşılar için çalışmalar yapılırken bir çok üniversitede de çalışmalar yapılmakta olup aşılar hem hayvanlarda hemde insanlarda denenmektedir. Sağlık Bakanının müjdelemiş olduğu kurumun aşıları insanlarda denendikten sonra nasıl bir etki yapacağı büyük bir merak konusu olmuş durumdadr.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2020, 12:13
YORUM EKLE