Yarın Resmen Aşılama Başlıyor! Peki Vatandaşlara Ne Zaman Vurulacak?

​​​​​​​Yarın resmen Sağlık Bakanlığı korona virüs aşılarına geçiyor. Peki vatandaşlara ne zaman aşı vurulacak.

Yarın Resmen Aşılama Başlıyor! Peki Vatandaşlara Ne Zaman Vurulacak?

Ülkemizde Mart 2020'den bu yana devam eden korona virüsü salgını henüz bitmiş değil. Türkiye uzun süredir Çin aşılarını yakından takip ediyor ve ilk aşılama bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bilim kurulu üyelerine vurularak yapıldı. Buna göre Çin'den ilk siparişte 3 milyon aşı sipariş edildi. İlk aşılama 14 Ocak 2021 Perşembe günü itibari ile başlıyor. İlk olarak sağlıkçılara vurulacak, ardından 65 yaş üzeri ile engellilere vurulacak. Peki vatandaşlar aşılar ne zaman vurulacak?

Vatandaşlara Aşı Ne Zaman Vurulacak

Stok şu anda olmadığından dolayı vatandaşlara hemen aşılama yapılmayacak. Gönüllüler üzerinden şu anda her hangi bir sorun yaşanmadı ancak vurulan sağlık çalışanları ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin üzerinde incelemeler yapılacak ve her hangi bir sorun olmadığı takdirde aşılama vatandaşlara da yapılacak.

İyimser Tarih Şubat Ayı

Ocak 14 itibari ile sağlık çalışanlarına aşılar vurulacak. Sonrasında 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara aşılar yapılacak. İlk aşılarda net bir koruma beklemek mümkün değil. Aşının etki yapabilmesi için 28 gün sonra yapılacak olan faz 2 aşılama sonucunda aşı koruma özelliği sağlayacak. Yani 14 Ocak'ta vurulan aşıların 10 - 14 Şubat arasında vurulacak olan ikinci aşılamada koruyuculuğu başlayacak.

Çin'den 50 milyona yakın aşının Şubat ayında gelmesi ve vatandaşa da Şubat ayından sonra vurulmaya başlanması ön görülüyor. İlk olarak polis, asker, öğretmen gibi pozisyonlarda görev yapanlara vurulacağının da unutulmaması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 02:02
YORUM EKLE