Vaka Sayısı En Fazla Olan illerin Pnömoni Oranı Açıklandı! Pnömoni Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada koronavirüs vaka sayılarına bağlı olarak pnömoni oranları paylaşıldı. Türkiye genelinde 3 Eylül 2020 koronavirüs vaka sayısı nedir? Pnömoni nedir?

Vaka Sayısı En Fazla Olan illerin Pnömoni Oranı Açıklandı! Pnömoni Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika açıklaması yaptı. Bu açıklamaya göre 3 Eylül 2020 tarihli koronavirüs tablosu belli olduğu. Vaka sayısında yine artış var. En çok hasta bulunan 5 ilde Pönomoni oranları belli oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son dakika açıklamalarına göre en çok hasta bulunan 5 ilde Pnömoni Ankara'da yüzde 4,7 İstanbul'da yüzde 4,61 Konya'da yüzde 8,78 Diyarbakır'da yüzde 8,37 Kayseri'de 6,49 olarak açıklandı. 

VAKA SAYISI EN ÇOK ARTAN İLLERDE PNÖMONİ ORANI;

Bugün vaka sayılarında artış var. 24 saatlik koronavirüs hastası nedeniyle vefat eden kişi sayısı 49 oldu. Toplamda vefat eden vatandaş sayısı 6 bin 511 açıklandı. Son günlerde en fazla vaka sayısı 1640 olarak açıklandı. Toplam hasta sayısı 274 bin 940'a çıktı. Hastada zatürre oranında ise yatay bir seyir de devam ediyor. Zatürye dönüşme oranı yüzde 7,6 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya üzerine yaptığı açıklama sonrasında Pnömoni nedir? Zatürre aşısı nasıl ve nereden alınır? Zatürre aşısı kimlere yapılmaz gibi soruların cevapları merak edilmeye başlamıştır. İşin olsa üzerine bu soruların cevabını aktarmak üzere bazı detayları aktarıyoruz.

Zatürenin halk arasında ismidir ve sağlıktaki tabiri olarak bilinir. Pnömoni kelimesinin korana vakalarının Türkiye ve dünya genelinde olması ile birlikte yeniden gündeme geldi. Pnömoni için risk içeren faktörler bulunur. Bunlardan bir tanesi sigara kullanmak, zararlı gazların maruz kalarak ya da aşırı soğuk havaya maruz kalmak, kronik kalp ve karaciğer hastalığı var olması, ileri yaş durumu, alkolizm madde bağımlılığı, bilinç bozukluğu, nörolojik hastalıklar, öksürük böbrek bozukluğu ve yabancı dizim aspirasyonu gibi etkiler, Pnömoni için risk faktörlerinden bazıları olarak açıklanmaktadır.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER