UV-C Işınları Korona Virüsünü Yok Ediyor! UV-C Işın Nedir, Satılır Mı?

Bilim insanları UV-C ışınlarının covid 19'ı yüzde 99 yok ettiğini buldu. Peki UV-C ışın nedir, satılır mı?

UV-C Işınları Korona Virüsünü Yok Ediyor! UV-C Işın Nedir, Satılır Mı?

Ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde korona virüsü yok etmek için mücadele verilmeye devam ederken bilim insanları yeni bir gelişme daha buldu. Buna göre UV olarak adlandırdığımız ışık spektrumunun yüzde 8'lik dilimini oluşturan ışınların covid-19'u yüde 99 yok ettiği öğrenildi. UV ışınları A, B ve C türü olduğu bilinmekte olup covid-19'a göre en işe yararının C türü ışın olduğu belirtildi. Peki UV-C ışın nerelerde bulunur, satılır mı, UV-C nedir?

UV-C Işın Nedir?

UV ışınlarını gözle göremeyiz. Gözle görebildiğimiz ışınların dalga boyları 400 ile 800 arasında olduğu bilinmekte olup UV ışınlarını insan gözü göremez. Işık spektrumunun yüzde 8'lik dilimini UV ışınları oluşturmaktadır. Aşağı bölüme ışık spektrumu resmi ekledik sizin için.

UV-C Işın Satılır Mı?

UV ışınları hastanelerde bakteri yok etmek ya da havayı suyu temizlemek için kullanılır satışı sadece hastanelere yapılır. Doğrudan kullanılmaz önüne perde koyulur. Eğimli bir şekilde kurulur ve UV ışınına bakmak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir.

Korona virüsüyle yapılan araştırmalar sonucunda UV-C ışınının yüzde 99 oranında korona virüsünü yok ettiği ve DNA'sını bozarak etkisiz hale getirdiği görüldü. Fakat bu tedavi için kullanılacağı anlamına gelmemekte olup odaların sterilize edilmesi anlamına gelmektedir. Yoğun UV-C ışınlarına mağruz kalırsanız cilt kanserine ve derinizde bronzlaşma, lekelenmeye sebebiyet verebilirsiniz bu sebepten dolayı UV-C ışınları kesinlikle evde kullanılmamalıdır, düşünülmemelidir.

YORUM EKLE