Tümör Tedavisinde Büyük Umut

Artık beyin tümörleri için yeni bir umut doğdu. Bor sayesinde tümör hastalığı tarihe karışabilir. İşte ayrıntılar...

Tümör Tedavisinde Büyük Umut

Artık beyin tümörleri için yeni bir umut doğdu. Bor sayesinde tümör hastalığı tarihe karışabilir. İşte ayrıntılar...

Tümör hastalarına bomba gibi bir müjde geldi.Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada Tümör hastalığı artık tarihe karışacak.Uzmanlardan sevindirici Tümör hastalığıyla ilgili şok açıklamalar gündeme bomba gibi düştü.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan açıklamada Tümör hastalığının tedavisinde Bor madeni kullanılacak.Tümör hastalığının tedavisi için harekete geçen uzmanlar büyük bir heyecan yarattı.Bor madeniyle Tümör hastalığı yok edilecek.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Biyofizik Anabilim dallarında görevli öğretim üyelerinin ortaklaşa hazırladığı, "Boran Nötron Yakalama Terapisinde Kullanılmak Üzere Yeni Bor Taşıyıcılar 10B-DG ve 18 B-FDG Sentezi" konulu çalışmanın, tümörlü hastalar için yeni bir "umut kapısı" olacağı belirtildi.

Prof. Dr. Hülya Özdemir başkanlığında, Doç. Dr. Zafer Akan ve Doç. Dr. Gökhan Oto'nun da yer aldığı ekibin, yaklaşık 5 yıl önce "Ulusal Bor Enstitüsü"nden destek alarak araştırmalarına başladığı kaydedilen açıklamada, çalışmada yeni bir aşamaya geçildiği ve çalışmanın patentinin alındığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Sentezlenen 10B-DG ve 10B-FDG moleküllerinin, Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü ve çalışmanın yürütücülüğünü üstlenen Zafer Akan adına uluslararası patentlenmesi, Avusturya Patent Ofisi tarafından tamamlanmıştır. Boron Nötron Yakalama Terapisi (BNCT), kısaca bor elementinin tümör dokuya hedeflenmesi ve dokunun nötron ile ışınlanmasıyla bor atomunun (10B) tümör doku içerisinde helyum (4He) ve lityuma (7Li) parçalanması ve spesifik olarak sağlıklı dokular zarar görmeden, tümör dokunun yok edilmesi metodudur. Finlandiya ve Japonya'da klinik denemeler sonucunda özellikle beyin tümörü hastaları için umut vadeden sonuçlar alınan bu metot, geliştirilme aşamasındadır.

Yüzüncü Yıl Üniversitesinde görevli öğretim üyeleri, uzun zamandır üzerinde çalıştığı tümör tedavisi için umut kapısı olabilecek gelişme kaydetti. Bor madeninin tümöre çare olabileceğini belirten öğretim üyeleri yeni bir aşamaya geçildiğini ve patentinin alındığını ifade etti.

Tümör

Tümör, bir diğer adı ile de Ur, genel olarak dokularda gelişen herhangi bir şişliğe, daha sıklıkla kullanılan hali ile de iyi ya da kötü huylu kitlesel neoplazi dokusunun kendisine verilen addır. Tümörlerin temel 3 özelliği vardır. Bunlar:

    Tümörler amaçsızca ürerler. Çünkü otonomi kazanmışlardır.

    Tümörlerin üremesinde normal dokulardaki gibi bir sınır yoktur. Yani sınırsızca ürerler.

    Tümörlerin üremesi herhangi bir kontrol mekanizması (apoptozis vb) ile tam anlamıyla kontrol edilemez. Bu nedenler tümörler kontrolsüzce ürerler.

Tümör kelimesinin TDK'daki tanımı şudur: "Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru"

Bir neoplaziye ur (tümör) denmesinin nedeni, o neoplazinin geliştiği dokuda kendini bir şişkinlik ya da bir yumru olarak gösterebiliyor olmasından gelir. Tümör, vücuttaki tüm doku ve organlarda meydana gelebilir. Tümörler benign (iyi huylu) ve malign (kötü huylu) olabilirler. Malign olan tümörlere kanser denir. Benign tümörler kanser değildirler. Kanserler ilerledikçe başka doku ve organlara yayılırlar; buna metastaz denir. Benign tümörler ise yayılmazlar, sadece oldukları yerde büyüyebilir. Ayrıca tümörlerin histolojik(doku bilimi) olarak incelenmesi gerekir. Histolojik olarak incelenerek tümörlerin iyi huylu veya kötü huylu olduğuna karar verilir. Bir tümör metastaz yapıyor; yani bulunduğu bölgeden dolaşıma katılarak başka dokularda yeni tümör odakları oluşturuyorsa kötü huyludur. Kötü huylu tümörler de kendi içinde ikiye ayrılır. Epitelyal kökenli kötü huylu tümörlere karsinoma ya da kanser, mezenkimal kökenli kötü huylu tümörlere ise sarkoma denir. Tümörler'de tanı aşamasında klinik görünüm ve hastanın yaşı önem taşır. Genel bir kural olarak tümöral olgular sıklıkla yaşlı bireylerde gözlenir. Biyopsi yöntemiyle tümörden alınan doku histopatolojik incelemelerle karakterize edilir. Bu en çok kullanılan yöntemlerden biridir

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 00:59
YORUM EKLE